Zdjęcia użyte w materiale pochodzą z budowy poziomu zero na placu wschodnim, gdyż po pierwsze nie posiadamy fotografii z wcześniejszych prac na stadionie, a po drugie technika tworzenia płyty fundamentowej jest praktycznie taka sama jak na poziomie -1 pod trybunami.
Po utworzeniu wykopów pod fundamenty filarów, podtrzymujących konstrukcję stadionu oraz odpowiednim zagęszczeniu podłoża, można w końcu rozpocząć „drobne” prace betoniarskie, polegające najpierw na ułożeniu deskowania, a następnie wylaniu bezpośrednio na gruncie warstwy chudego betonu C12/15 o grubości minimum 10cm, który pełni funkcję wyrównawczą całego terenu.
Widoczne miejscowe wykopy pod fundamenty filarów. Należy je w pierwszej kolejności zalać betonem (co zostało już wykonane), po czym przystąpić do wylewania dalszej powierzchni. Przed pracownikami leży bela z materiałem izolacyjnym.
Beton stanowi mieszaninę cementu, kruszywa (np. piasku, żwiru, grysu granitowego, bazaltowego) oraz wody. Można wytwarzać go również z dodatkami (np. z popiołem lotnym) oraz z domieszkami (np. napowietrzającymi, uplastyczniającymi), co ma wpływ na ogólną jakość betonu.
Najpierw kruszywa, cement, dodatki i domieszki są ważone. Następnie wszystkie te składniki dodaje się do urządzenia mieszającego, które po określonym czasie otwiera się i stworzony beton wlewany jest do betonowozu. Tak przygotowana mieszanka transportowana jest na plac budowy.
CDN.
źródło: Roosevelta81.pl/projekt stadionu/heidelbergcement.com
foto: Roosevelta81.pl