W życiu nie ma tak łatwo, dlatego przed położeniem stopnicy, należy jeszcze dodatkowo przygotować rygle. Najpierw rozłożymy więc podkładki przesuwne i nie przesuwne. Działa to prawie na takiej samej zasadzie jak w artykule numer 26 w akapicie „Płyty kanałowe typu HC”.
Nim podniesiemy prefabrykat dźwigiem, należy jeszcze nałożyć odpowiednie podkładki w miejscu jej styku z ryglem. Przedstawmy więc jedną z technik. Wyobraźmy sobie, że mamy dwa rygle i chcemy zamontować na nich stopnicę. Na gołą powierzchnie belki głównej trybun, należy punktowo nałożyć podkładki. Na jednym z rygli układamy podkład przesuwny, a na drugim nieprzesuwny. Za nimi znajdują się jeszcze specjalne otwory, w które wchodzą stalowe dyble stopnicy.
Przedstawmy jeszcze raz to zdjęcie. Na górze stopnicy leży stalowy dybel. Montuje się go od spodu każdej stopnicy po obu jej końcach. I tak dybel wchodzący w otwór za podkładką przesuwną, mocujemy wpierw pod stopnicę przy pomocy zaprawy oraz pianki montażowej, w której będzie on zagłębiony. Należy nadmienić, że zaprawa nie styka się ze stalowym dyblem, gdyż uniemożliwiałby mu poruszanie się. Z kolei dybel znajdujący się za podkładem nieprzesuwnym, montujemy pod stopnicę tylko na zaprawę.
No dobra, mamy to w końcu za sobą. Pora na umiejscowienie stopnicy na swoim miejscu. Średni czas montażu jednej to około 15 minut jeśli wszystko szło w miarę sprawnie. Robotnicy często korzystali z łomów, aby stopnica weszła dokładnie na swoje miejsce.
Przypatrzmy się stopnicy na powyższym zdjęciu. Po prawej stronie fotografii widzimy na niej wgłębienie. Natomiast po lewej nieco wystającą część betonowego elementu. Jak się pewnie domyślacie, układając stopnice jedna na drugą, będą się one idealnie zazębiać. Pierwszy historyczny montaż stopnicy odbył się 17 lipca 2012 roku w północnej części trybuny wschodniej.
CDN.
źródło: Roosevelta81.pl/projekt stadionu
foto: Roosevelta81.pl