No dobra, to jak w takim razie działa ten wibromłot, czyli serce całej maszyny? Jak wbija się grodzice? Dowiecie się tego czytając poniższy artykuł. Będzie on ostatnim z serii zabezpieczania wykopów.
Wbijanie grodzic
Najpierw należy przygotować odpowiednio podłoże. W celu lokalnego rozluźnienia gruntu, na stadionie przeprowadzono wstępne wiercenie w ziemi. Realizowano je poprzez wielkie wiertło ślimakowe, zamontowane na prowadnicy maszyny. Następnie wyznaczono oś ścianki w terenie, czyli miejsca wbijania grodzic. Jest kilka metod pogrążania elementów. Przedstawimy wam tą najprostszą.
Polega ona na tym, że pojedyncza lub podwójna grodzica wbijana jest na pełną głębokość, a następnie obok niej zagłębia się kolejną ściankę obróconą o 180 stopni wokół jej dłuższej krawędzi. Równe pogrążanie ułatwia stalowa rama, składająca się z dwóch elementów złączonych śrubami ściągającymi, między które wsuwane są po kolei grodzice, zachodząc zamkiem pionowo jedna na drugą. Na naszym stadionie, jak już wcześniej wspomnieliśmy, pracowały maszyny wyposażone w wysoki słup-prowadnicę, który w tym wypadku zastąpił konieczność użycia stalowych ram naprowadzających.
Zagrożenia
Lecz nie wszystko wygląda na takie łatwe. Głównym skutkiem ubocznym występującym w zamkach grodzic podczas ich pogrążania jest tarcie. Powoduje ono pochylanie się osi ścianki. Aby temu przeciwdziałać, należy użyć odpowiednich środków smarujących, bądź przemieścić miejsce uderzania wibromłota w grodzicę.
Zasada działania wibromłota
Jedną z najczęściej stosowanych metod pogrążania grodzic jest użycie wibromłota, który drgając ze zmienną częstotliwością, wbija poszczególne elementy w ziemię. Jest to urządzenie, które wprawia w pionowe wibracje pogrążaną ściankę. Powodują one przemieszczanie się otaczającego gruntu, co skutkuje rozluźnieniem się spójności gleby. Finalnie, wbijany grodzic wchodzi w grunt pod wpływem własnego ciężaru oraz ciężaru młota.
Wibromłot wprowadzany jest w jednokierunkowe drgania pionowe za pomocą mechanizmów mimośrodowych (niewyważonych mas) zainstalowanych w skrzynce przekładniowej. Umieszczone są one parami i obracają się z taką samą prędkością kątową w przeciwnych kierunkach.
Nad skrzynią przekładniową znajduje się jarzmo o dużej wadze, którego ciężar można zwiększyć przy pomocy obciążników. Posiada ono również specjalne elastomerowe klocki uniemożliwiające przenoszenie wibracji na maszynę. Tym oto sposobem powstaje długi, kilkudzisięciometrowy panel złożony ze ścianek oporowych.
Niestety, nie udało się ustalić dokładnego symbolu wibromłota, ale podamy wam graniczne wartości urządzeń w tej klasie. Maksymalna siła dośrodkowa wytwarzana przez wirującą, niewyważoną masę w młocie wibracyjnym sięga około 105-150 ton. Masa wibromłota to 4,6-4,7 ton. Z kolei maksymalna siła zacisku szczęk na grodzicy waha się w granicach 150-180 ton.
CDN.
źródło: Roosevelta81.pl/emexim.pl/rtg-rammtechnik.de/projekt stadionu
foto: auto-focus.pl