W poprzednim artykule opisaliśmy jak zazbroić i ułożyć płyty filigran. Dziś idziemy krok dalej, pora ułożyć deskowanie, a w nim zbrojenie.
Po ułożeniu płyt należy ułożyć szalunki po bokach powierzchni, którą chcemy uzbroić w stalowe pręty. Najpierw rozkładając na odpowiednie szerokości pręty nośne, układane są na nich prostopadle i od razu łączone pręty rozdzielcze. Następnie montuje się pręty rozdzielcze w zagięciach prętów nośnych. Miejsca połączenia słupów ze stropami należy dozbroić, aby cała konstrukcja była jak najbardziej stabilna.
Na zdjęciu doskonale widać „etapowość” układania stropów jak i jego zbrojenia. Wynika ona z niemożliwości zabetonowania dużych powierzchni np. 1000 m2 stopu (trzeba mieć na uwadze skurcz betonu podczas osiągania jego twardości) oraz z konieczności zastosowania przerw dylatacyjnych o czym już kiedyś wspominaliśmy. W miejscach połączenia ze słupami (obu płyt filigran), można zauważyć szczególne natężenie stali. Na zdjęciu strop poziomu 0.
Prace zbrojarskie przy stropie poziomu -1. Po prawej stronie widoczne deskowania stropowe
Tak zazbrojoną konstrukcje można zalać jedną warstwą betonu. Następnie, po otrzymaniu przez beton odpowiedniej twardości, można zdjąć szalunki oraz deskowania i rozpocząć prace przy kolejnym segmencie stropu.
Nie sugerujcie się tym, że w artykule pokazaliśmy zdjęcia z układania stropów poziomu 0. Chcieliśmy pokazać właśnie „Jak to jest zrobione”, a stropy typu filigran nie występują tylko na poziomie -1, ale o tym napiszemy w dalszej części cyklu. Najważniejsze, że poziom -1 mamy zamknięty.
CDN.
źródło: Roosevelta81.pl/projekt stadionu
foto: Roosevelta81.pl