Jak to jest zrobione cz.12 „Przegłębienia w płycie fundamentowej, poziom -1 i 0”

kamres  -  5 lipca 2013 08:32
0
4688

plyta_fundamentowa_6476

Dzisiaj przedstawimy Wam przegłębienia w płycie fundamentowej. Jakie maja wymiary i głębokości? Rysunki techniczne pojawiające się do końca cyklu można powiększyć po prostu klikając na nie . Należy mieć na uwadze, że staraliśmy się jak najlepiej odwzorować rzeczywisty wygląd stadionu.

 jak_to_jest_zrobione_027

Na początek spójrzmy na rysunek, który przedstawia rzut poziomu -1. Umieściliśmy na nim tylko ściany zewnętrzne, słupy, przegłębienia i linie pomocnicze, aby nie było zbędnego chaosu. W narożnikach po zachodniej stronie obiektu znajdują się jednak ściany wewnętrzne, gdyż teren w tych miejscach jest osadzony trochę niżej w stosunku do całego poziomu -1. To zaczynamy od początku.

Przegłębienia B, C, F, F’ (poziom -1)

 jak_to_jest_zrobione_028

Spójrzmy na powyższy rysunek. Przegłębienia B, C, F, F’ mają takie same wymiary. Gdyby spojrzeć na nie z góry, każdy z nich składa się z zewnętrznego kwadratu o boku 4 metrów. Z kolei wewnętrzny kwadrat ma długość boku sięgającą 3 metrów. Przegłębienie przed zalaniem betonem C30/37 W8 ma głębokość 50 cm.

Rzut kwadratu zewnętrznego: 4 x 4m
Rzut kwadratu wewnętrznego: 3 x 3m
Głębokość przegłębienia: 0,5m

Przegłębienia D (poziom -1)

 jak_to_jest_zrobione_029

Rzut kwadratu zewnętrznego: 5,2 x 5,2m
Rzut kwadratu wewnętrznego: 3,6 x 3,6m
Głębokość przegłębienia: 0,8m

Przegłębienia E (poziom -1)

 jak_to_jest_zrobione_030

Rzut kwadratu zewnętrznego: 7 x 7m
Rzut kwadratu wewnętrznego: 4,8 x 4,8m
Głębokość przegłębienia: 1,1m

Przegłębienia G, H, J, K, L, M, N (poziom 0)

 jak_to_jest_zrobione_031

Rzut kwadratu zewnętrznego: 2,8 x 2,8m
Rzut kwadratu wewnętrznego: 2,2 x 2,2m
Głębokość przegłębienia: 0,3m

Beton i stal

Ze względu na dużą powierzchnię do zabetonowania, założono zastosowanie specjalnych przerw, które zmniejszają siły powstające od skurczu betonu i obciążeń termicznych.

Płytę fundamentową wykonano na 10 cm warstwie podbetonu C12/15, na której zaprojektowano izolację przeciwwodną. Następnie wylano kolejna warstwę chudego betonu o grubości 5 cm. Kolejnym zabiegiem było położenie warstwy płyty fundamentowej dozbrojonej stalowymi prętami.

Wszystkie płyty fundamentowe wykonano z betonu C30/37 W8 (W8 oznacza stopnień wodoszczelności. Jest to 10-krotna wielkość ciśnienia wody w MPa, przy którym woda przenika w ilości dopuszczalnej podczas normowego badania przepuszczalności wody) oraz dozbrojono za pomocą stali klasy A-0, gdzie jest ona stosowana do wykonania elementów pomocniczych zbrojenia oraz klasy A-IIIN, czyli najwyższej klasy wytrzymałości dla elementów konstrukcyjnych.

CDN.

źródło: Roosevelta81.pl/projekt stadionu
foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments