Tęsknicie za kibicami drużyny przeciwnej? Chcecie poznać szczegóły i ciekawostki dotyczące przyszłej „klatki” dla fanów przyjezdnych? Redakcja Roosevelta81.pl przygotowała wyjątkowy materiał ze zdjęciami na temat sektora gości, który zostanie otwarty po ukończeniu pierwszego etapu modernizacji.
Sektor kibiców gości, zaznaczony kolorem zielonym, o pojemności 2805 miejsc.
Trudno jest jednoznacznie określić dokładną ilość krzesełek dla kibiców drużyny przeciwnej. Projekt podaje nam bowiem aż trzy warianty i nie wiadomo, który ostatecznie wybrano. Rozważmy zatem jeden z przypadków i załóżmy, że całkowita pojemność stadionu wyniesie 31 319 miejsc. Zgodnie z Uchwałą nr II/85 z dnia 20 lutego 2013 roku, wprowadzoną przez prezesa Zbigniewa Bońka, klub musi udostępnić kibicom gości co najmniej 5% ogólnej liczby pojemności stadionu. Po obliczeniach wychodzi, że zabrzański klub będzie przekazywał minimum 1566 biletów dla fanów przyjezdnych.
Na stadionie, według analizowanego przypadku, przygotowano jednak 2805 miejsc dla gości. Trybuna górna pomieści 1654 fanów, a dolna 1151. W tym po obu stronach womitorium A05 przygotowane będą po 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.
Podesty dla niepełnosprawnych (zaznaczone na zielono). W przyszłości będą zabezpieczone barierkami.
Sektory buforowe?
Liczby te dają 9% całkowitej pojemności stadionu. Rodzą się pytania: Czy w tej liczbie mieszczą się również tzw. sektory buforowe? Czy klub z Zabrza będzie aż tak hojny dla kibiców przeciwnika? Gdyby zapewnić na stadionie, zgodnie z uchwałą 5% miejsc dla przyjezdnych, wtedy sektory kibiców gości miałyby pojemność 1566 osób, a sektory buforowe zajęłyby 1239 miejsc, co wydaje się wielce prawdopodobne.
Odpowiedz na te pytania poznamy jednak dopiero po zakończeniu budowy. Największe sektory dla kibiców drużyny przyjezdnej w Polsce znajdziemy na gdańskiej PGE Arenie (2100 miejsc) oraz na stadionie Śląska Wrocław, gdzie jego pojemność może sięgać do 3000 kibiców (zapełnić udało się go tylko raz – kibicom Hannoveru). Śląsk na mecze ligowe ma zgłoszoną ograniczoną pojemność stadionu, dlatego na meczach polskich rozgrywek pojawia się we Wrocławiu około 1250 fanów drużyny przyjezdnej.
Pierwsze plany nowego stadionu w Zabrzu zakładały umiejscowienie sektora gości w narożniku trybuny południowej. Po spotkaniu Zarządu Spółki Stadion z przedstawicielami Stowarzyszenia Sympatyków Klubu Górnika Zabrze w lutym 2012 roku ustalono, że zostanie on przeniesiony do narożnika północno-zachodniego. Gdyby tego nie uczyniono, podczas wchodzenia kibiców gości na stadion, ulica Roosevelta musiałaby być zamknięta dla ruchu samochodowego, co groziłoby paraliżem komunikacyjnym w obrębie stadionu.
W tym miejscu powstaną schody z kładką prowadzącą na poziom +1. Po lewej stronie (za budynkiem hali) wybudowane zostaną schody. W centralnej części zdjęcia będzie wytyczona ulica prowadząca na parkingi za trybunę zachodnią, a nad nią znajdzie się kładka.
Miejsce łączenia kładki z poziomem +1.
Wyobraźmy sobie wizytę kibiców przyjezdnych na meczu w Zabrzu po modernizacji stadionu
Po dotarciu na obiekt, fani gromadzą się na około 290 metrach kwadratowych placu w północno-zachodniej części obiektu. Tam w ciągu godziny przechodzą przez jedną z sześciu bramofurtów. Następnie wchodzą po 34 schodkach aż do kładki o szerokości 3,8 metra oraz długości ponad 20 metrów, pod którą znajduje się ulica prowadzącą na miejsca parkingowe za trybuną zachodnią. W końcu kibice drużyny przyjezdnej docierają na poziom +1. Po pokonaniu ostatniego schodek, mogą zobaczyć przed sobą plac przed trybunami. Właśnie znajdują się ponad 4,5 metra nad ulicą Olimpijską, po której jeżdżą kierowcy, chcący się dostać na parking podziemny.
Wejście na plac przed trybunami z kładki.
Poziom +1, czyli 2,5-metrowy płot oddzielający kibiców
Aby zapobiec ewentualnym starciom obu grup kibicowskich, na promenadzie oraz trybunach znajduje się metalowy płot wysoki na 2,5 metra. Gdyby jeden z fanów na widok nowego stadionu zemdlał z wrażenia, to na jego szczęście wchodząc w głąb obiektu na poziomie +1 kibice gości mają do dyspozycji pomieszczenie lekarza. W przerwie meczu wszyscy mogą skorzystać z jednego z ośmiu okienek punktu gastronomicznego, aby coś „przegryźć” i się napić. Po drobnym posiłku należy pamiętać o potrzebie fizjologicznej. Gdy natura się upomni, to można skorzystać z toalet. Kobiety mają do dyspozycji 8 misek ustępowych oraz taka samą liczbę umywalek, natomiast mężczyźni w swoim sanitariacie znajda 9 misek ustępowych, 18 pisuarów oraz 10 umywalek. Nie zapominajmy również o osobach niepełnosprawnych, na których czeka 1 miska ustępowa i umywalka.
Po kwadransie przerwy przerwie fani, chcący wrócić na drugą połowę spotkania, aby dostać się z poziomu +1 na dolną część trybun, do wyboru mają dwa womitoria: A04 oraz A05. Natomiast, jeśli ktoś ma bilet na trybunę górną, to musi skorzystać z jednej z dwóch klatek schodowych prowadzących na poziom +3.
Poziom +3
Załóżmy, że kibice chcą wejść na trybuny womitorium o symbolu B04. Idąc klatką schodową do swojego docelowego wejścia, na poziomie +2, który nie jest dostępny dla fanów drużyny przyjezdnej, miniemy studio telewizyjne zlokalizowane w narożniku północno-zachodnim. Poziom +3 stanowi promenada prowadząca do trzech womitoriów: B04, B05 oraz B06.
Kibicu drużyny przyjezdnej, gdy nowy stadion Górnika Zabrze zostanie otwarty dla publiczności, zapraszamy Cię do naszej Świątyni. Czekamy z niecierpliwością na pierwszy mecz przebudowanego stadionu im Ernesta Pohla i wierzymy, że każde spotkanie przy Roosevelta81 będzie niezapomnianym wydarzeniem kibicowskim.
źródło: projekt stadionu/Roosevelta81.pl
foto: Roosevelta81.pl