Niedawno zaprezentowaliśmy raport PZPN-u opisujący kibicowskie podsumowanie rundy wiosennej ubiegłego sezonu. Teraz pokażemy kolejne kategorie dotyczące infrastruktury z organizacją, w których delegaci wybrali zwycięzców.
Współpraca podmiotów publicznych i organizatorów
Dotyczyła ona współpracy służb medycznych, straży pożarnej, policji oraz stewardów na etapie planowania zabezpieczenia imprezy masowej jak i jej przebiegu. Według Delegatów Meczowych PZPN, którzy wyłaniali zwycięzców, najlepiej zaprezentowali się Górnik Zabrze, Wisła Kraków oraz Zagłębie Lubin.
Bufety
Podczas meczu organizator zapewnia kibicom korzystanie z punktów gastronomicznych. Pod uwagę brano ilość, rozmieszczenie, asortyment, jakość obsługi oraz zarządzanie kolejkami w bufetach. Najlepiej pod tym względem wypadli: Legia Warszawa, Lechia Gdańsk oraz Zagłębie Lubin. W Zabrzu po wybudowaniu stadionu w I etapie znajdziemy 7 punktów gastronomicznych z 56 kasami.
Parkingi (drużyny/oficjele)
Przygotowanie miejsc parkingowych również związane jest z bezpieczeństwem imprezy. Pod uwagę brano oznaczenie dróg dojazdowych dla zawodników, sędziów i oficjeli. Najlepiej w tym zestawieniu wypadli: Lechia Gdańsk, Legia Warszawa i Zagłębie Lubin.
Na stadionie Górnika docelowy parking VIP planowany jest w drugim etapie budowy stadionu. Jednak już po zakończeniu I etapu, miejsca VIPowskie znajdą się na trybunie wschodniej. Dlatego tymczasowy parking dla oficjeli, pewnie zostanie wydzielony pod omawianą trybuną, gdzie powstanie specjalna strefa parkowania.
Sanitariaty
Tutaj zwracano uwagę na czystość i ich wyposażenie (mydło, ręczniki papierowe itp.), dostępność toalet dla kobiet i mężczyzn. W przypadku długiego oczekiwania kibiców pod bramami stadionu, organizator powinien zapewnić przenośne toalety na zewnątrz obiektu. Najlepiej w tym zestawieniu wypadli: Legia Warszawa, Lechia Gdańsk i Wisła Kraków.
Stadion przy ulicy Roosevelta w I etapie robót będzie posiadał 10 sanitariatów: 4 damskie i 7 męskich (w części dla kibiców gości jedno pomieszczenie sanitariatu podzielone jest na toaletę damską oraz męską).
Warunki pracy dla mediów
Kategoria, którą mogliśmy sprawdzić na własnej skórze. Delegaci kładli szczególny nacisk na lokalizację i zadaszenie trybuny medialnej, jakość pulpitów dla dziennikarzy, przyłącza (prąd, dostęp do internetu), wielkość sal konferencyjnych i stref mieszanych (miejsc gdzie przeprowadzane są wywiady z zawodnikami), czystość miejsc pracy itp. Najlepsze miejsca według delegatów znajdziemy na stadionach Korony Kielce, Lecha Poznań, Lechii Gdańsk oraz Wisły Kraków.
Na chwilę obecną warunki pracy mediów w Zabrzu nie są złe. Miejsca dla prasy przewidziano w centralnej części trybuny zachodniej. Prąd oraz dostęp do internetu mamy zapewniony. Wielkość sali konferencyjnej oraz strefy mieszanej jest odpowiednia, a czystość miejsca pracy zachowana. Przed, w przerwie oraz po meczu dziennikarze mogą liczyć na drobne przekąski. Jedyne do czego można się przyczepić to ciasno rozmieszczone miejsca. Wiemy, że stadion jest w modernizacji i nie można tego inaczej rozwiązać. W przyszłości trybuna główna pomieści 427 dziennikarzy. Przygotowano 208 miejsca zwykłe, 99 miejsc z blatem pojedynczym oraz 120 miejsc z blatem potrójnym.
Ciągi komunikacyjne
Służą do przemieszczania się kibiców. Wpływ na ocenę miało oznakowanie ciągów komunikacyjnych, ich szerokość, brak przeszkód np. w postaci kolumn, strome i długie schody oraz zarządzanie kierowania tłumem przez Stewardów. Najlepiej zaprezentowali się Lechia Gdańsk, Śląsk Wrocław oraz Korona Kielce.
Furtki ewakuacyjne
Pod tym pojęciem kryją się bramy oraz furtki ewakuacyjne. Te drugie znajdują się pomiędzy trybunami a murawą. W Zabrzu akurat trwają prace związane z układaniem schodków w tych miejscach. W pierwszym etapie budowy powstanie 16 furtek. Delegaci oceniali również czas otwierania wszystkich wyjść ewakuacyjnych. Jeśli furtka była zamknięta, albo zabrakło przy niej Stewarda, wtedy ocena był niższa. W rundzie wiosennej na odznaczenie zasłużyły Wisła Kraków oraz Korona Kielce.
Warunki oglądania meczu
Szczególną uwagę zwracano na widoczność boiska z wszystkich miejsc na stadionie, komfort oglądania meczu (czy nic nie przeszkadza kibicom np. słupy), oświetlenie i nagłośnienie stadionu, czystość siedzisk i bliskość ich rozmieszczenia. Najlepsi w tej kategorii to Lechia Gdańsk, Legia Warszawa oraz Piast Gliwice.
Nowa arena piłkarska w Zabrzu będzie miała doskonałą widoczność na murawę określoną stosownymi przepisami, przez co podniesie się komfort oglądania meczów. Oświetlenie będzie miało moc do 2000 luxów.
Punkty depozytowe
Delegat meczowy przypatrywał się jak wygląda proces odbioru i wydawania rzeczy pozostawionych w depozytach. Dodatkowo brano pod uwagę ilość oraz oznaczenie punktów depozytowych. Wzorowo wygląda to na stadionach Piasta Zagłębia oraz Wisły. Po zakończeniu I etapu budowy stadionu w Zabrzu, depozyt znajdzie się na poziomie +1 w środkowym budynku kas.
Stanowisko dowodzenia
Tutaj zapadają kluczowe decyzje co do bezpieczeństwa imprezy masowej. Ważną rolę odgrywała lokalizacja pomieszczenia, jego wyposażenie (środki łączności, nagłośnienia oraz monitoring), słyszalność wydarzeń na trybunach, ilość osób na stanowisku itp. Zwycięzcami zostali Zagłębie Lubin, Korona Kielce, Górnik Zabrze oraz Wisła Kraków.
Stanowisko dowodzenia znajdowało się kiedyś u dołu zegara po południowej stronie stadionu. Na nowym obiekcie będzie się ono mieścić na poziomie +2 w narożniku południowo-zachodnim. Tuż obok znajdzie się również pomieszczenie spikera.
Kierownik ds. bezpieczeństwa
Reprezentuje organizatora imprezy masowej. Jego zadanie to zapewnienie bezpieczeństwa na obiekcie. Delegaci oceniali zaangażowanie, sposób podejścia do obowiązków, organizację pracy sztabu szkoleniowego ds. bezpieczeństwa (policji, służb medycznych, spikera itp.) oraz styl współpracy z nimi. Tym razem zwyciężyli: Zagłębie Lubin, Górnik Zabrze oraz Wisła Kraków. Przypomnimy, że funkcję kierownika ds. bezpieczeństwa przy Roosevelta pełni Tomasz Milewski.
Spiker zawodów
Podlega kierownikowi ds. bezpieczeństwa. Jego zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo kibiców poprzez przekazywanie komunikatów informacyjnych. Na jego ocenę wpływa styl i sposób współpracy ze stanowiskiem dowodzenia, ton głosu oraz precyzyjność i charakter wygłaszanych komunikatów. To zadanie w Zabrzu należy do Bartłomieja Perka. Najlepiej w zestawieniu wypadli: GKS Bełchatów, Korona Kielce oraz Podbeskidzie Bielsko Biała.
źródło: Roosevelta81.pl/pzpn.pl
foto: Kamil Dołęga/Roosevelta81.pl