Znacie najlepsze szkółki piłkarskie na świecie? Wielu z was pewnie powie La Masia w Barcelonie, ale nie bo w Blaugranie tylko w erze Pepa Guardioli młodzież z La Masii grała pierwsze skrzypce, teraz bliżej im do Realu Madryt niż do starej Barcy.
Ajax Amsterdam to wzór do naśladowania, jeśli chodzi o pracę z młodzieżą, ich promowanie, sprzedawanie za dużą gotówkę, a do tego dochodzą tytuły mistrzowskie kraju i gra w Lidze Mistrzów, jakie więc jest podobieństwo Ajaxu do Górnika, który bardzo takim polskim Ajaxem chciałby być?
ZNIKOME! Dlaczego? Łączy nas tylko tyle, że opieramy się na młodych zawodnikach.
– Średnia wieku w ostatnim spotkaniu Ajaxu: 24l, średnia klubowa: 23,5l.
– Średnia wieku w ostatnim spotkaniu Górnika: 20,8l, średnia klubowa: 22,1l.
Podobnie? Zwłaszcza, jeśli chodzi o średnią klubową. Pewnie! Ale idźmy dalej, ostatnie 10 lat:
– Ajax: 4 razy mistrz Holandii, 5 razy V-ce mistrz kraju, Finalista Ligi Europy w 2017 roku
– Górnik: Dwukrotnie spadł z Ekstraklasy, 4 miejsce w poprzednim sezonie, Półfinalista Pucharu Polski.
Trochę blado? Wartość najdroższego piłkarza wg. Transfermarkt:
– Ajax: Matthijs de Ligt (18 lat), wartość: 40 mln €
– Górnik: Szymon Żurkowski (21 lat), wartość: 2,5 mln €
Coś, co jest najważniejsze. Szkółka piłkarska, akademia lub jak kto woli szkolenie młodzieży:
– Ajax szkółka piłkarska „De Toekomst”, czyli po Polsku „Przyszłość” – kuźnia talentów w Amsterdamie. Jak wygląda? O tak:
Oprócz głównego boiska, na którym rozgrywane są mecze, jest jeszcze pięć innych (w planach jest budowa kolejnych). W tym jedno pod balonem. Do tego jeszcze boisko do „mini gierki”. Całość zajmuje około dziewięciu hektarów i otoczona jest… kanałami, których w Amsterdamie nie sposób policzyć. Wszystko kosztowało pięć milionów guldenów (ok. 9 mln zł).
Co charakteryzuje przede wszystkim system Ajaxu: Własna filozofia gry, która wykształciła się przez blisko sto lat istnienia akademii. Zatrudniają też ludzi, którzy w tę filozofię wierzą, którzy sami byli i wciąż są częścią klubu. Istotną rzeczą jest trenowanie nie tylko techniki, ale przede wszystkim wnętrza człowieka, jego charakteru. Każdy musi wiedzieć, jaki klub reprezentuje. Ajax przede wszystkim szuka graczy we własnym regionie coś nam to przypomina?
– Górnik: Boisko boczne przy stadionie (zdj.1), które owszem jest zadbane, ale na tym boisku trenuje pierwsza drużyna, druga, młodzież oraz piłkarskie przedszkole. Trochę duża eksploatacja jak na właściwie 1-2 boiska boczne, prócz tego Górnik korzysta czasem z obiektów Walki Makoszowy (zdj.2), problem jest tylko jeden, sztuczna murawa boiska treningowego. Zostało udowodnione naukowo, że murawa sztuczna szkodzi zdrowiu i stawom zawodników, zwłaszcza młodych.Dlaczego w Zabrzu nie ma bazy choćby takiej jak w Niecieczy?
Nie mówiąc już o tym, że Cracovia pozyskała dotację na budowę czegoś takiego:
Legia już dawno coś takiego ma, również z dotacji. W Zabrzu właściciel (Urząd Miasta) nawet się nie pokwapił do Ministerstwa o złożenie wniosku na budowę takiego kompleksu. Szkoda, bo znacznie ułatwiłoby to pracę trenerom, a w obecnej erze trenera Brosza, możliwe byłoby wprowadzenie szeregu usprawnień i wypracowaniu jednolitej koncepcji i filozofii gry Górnika. Obecnie mamy jednolitą współpracę na poziomie szkolenia i filozofii gry jedynie pierwszej drużyny z drugą, cała reszta, czy to akademia Górnika czy piłkarskie przedszkole opiera się na innych, własnych metodach szkolenia. System jednolity jest potrzebny, tylko tak jesteśmy w stanie od małego przygotowywać potencjalnego gracza do wejścia z przysłowiowego buta do gry na najwyższym poziomie.
Widać już bardzo dużą inspirację trenera Brosza w systemie zachodnim, w systemie szkolenia, w systemie pracy z zawodnikami tak, aby wiedzieli, dla kogo grają i jakie barwy na sobie noszą, ogrom pracy, jeśli chodzi o nowinki technologiczne. Ale sam trener ze swoim sztabem nie zmieni w pełni, jeśli nie będzie miał wsparcia właściciela i konkretnych działań, a nie jedynie szumnych zapowiedzi, takich jak np. boisko treningowe za pieniądze z PJS, o którym jest cicho do tej pory. Właścicielu do roboty! Jest wiele do zrobienia, a historia może na zawsze zapamiętać pozytywne działania, ale również rozlicza te negatywne lub brak działań.
TEKSTY PUBLIKOWANE W DZIALE “OKIEM ŻABOLA” SĄ PRYWATNYMI OPINIAMI AUTORA
Źródło: Roosevelta81.pl/Polskatimes.pl
Foto: maps.google.pl/numrush.nl/gol24.pl/wp.pl
Kto to pisał? Kompletny brak pojęcia o kwestiach związanych z infrastrukturą treningową.