Górnik Zabrze ma dużą szansę, aby zakończyć sezon na pierwszym miejscu w klasyfikacji Fair Play. Jakie będą z tego ewentualne profity i jak oceniana jest ta klasyfikacja?
„Trójkolorowi” po 19. kolejce są liderem klasyfikacji Fair Play z oceną 7.38. Druga jest Legia Warszawa (7.33), a trzeci Lech Poznań (7.22). Punktacja w każdej kolejce uzupełniania jest w odpowiednim formularzu przez delegata ds. bezpieczeństwa PZPN, a następnie weryfikowana przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy SA. Formularz Fair Play zawiera sześć kryteriów oceniających zachowanie drużyn i kibiców. Co do zasady, maksymalna ocena nie powinna być przyznana, jeżeli dana drużyna i jej kibice nie wykazali się pozytywnym zachowaniem.
Poniżej niektóre kryteria wpływające na końcową ocenę:
1. Żółte i czerwone kartki. Od sumy 5 punktów odejmuje się odpowiednio za: żółtą kartkę – 0,5 punktu czerwona kartkę – 1 punkt – jako akcja ratunkowa (faul taktyczny)
– 2 punkty – jako gra brutalna, wybitnie niesportowe zachowanie.
2. Gra pozytywna. maksimum – 5 punktów. minimum 1 punkt.
Najistotniejszym celem tej oceny jest nagrodzenie pozytywnej, atrakcyjnej dla widzów gry. W tej ocenie uwzględnia się np. dążenie do zdobywania bramek bez względu na wynik meczu (pozytywne) i opóźnianie tempa gry, taktyka oparta na grze „faul” (negatywne).
3. Zachowanie wobec przeciwników. maksimum – 5 punktów. minimum 1 punkt. – Przy ocenianiu zachowania zawodników w stosunku do swoich rywali, nie należy odejmować punktów za żółte i czerwone kartki.
4. Zachowanie wobec sędziów. maksimum 5 punktów. minimum 1 punkt.
5. Zachowanie osób przebywających na ławkach rezerwowych. maksimum 5 punktów. minimum 1 punkt.
6. Zachowanie publiczności. maksimum 10 punktów. minimum1 punkt (w przypadku braku kibiców – 0 punktów).
Ocena w tym punkcie musi być różnicowana w zależności od liczby kibiców przyjezdnych, przy ich pozytywnym zachowaniu. Grupa do 50 osób zachowująca się wzorowo nie powinna otrzymać oceny wyższej niż 5 punktów.
Końcowa ocena.
1. Końcowa ocena jest obliczana poprzez zsumowanie punktów za każde kryterium, następnie podzielenie przez maksymalną liczbę punktów i pomnożenie wyniku przez 10.
2. Maksymalna liczba punktów za mecz wynosi co do zasady 35. Jeśli jednak kibice gości nie przybyli na zawody, a kryterium „Zachowanie kibiców” nie zostało ocenione, maksymalna liczba punktów wynosi 25.
3. Suma punktów wynikająca z formularza dzielona jest przez liczbę 35 w przypadku wystawiania ocen we wszystkich kryteriach i pomnożona przez 10. W sytuacji braku oceny w 6 kryterium, sumę punktów dzielimy przez 25 i mnożymy przez 10.
Nagroda dla zwycięzcy
Zwycięzca klasyfikacji otrzymuje pamiątkową statuetkę. Ma także szansę na dodatkowe miejsce w rozgrywkach Ligi Europy. Jednak w obecnym sezonie uzyskanie przez Polskę takiego miejsca jest już praktycznie niemożliwe. UEFA przewiduje 3 dodatkowe miejsca dla krajów, które zajmują czołowe miejsca w klasyfikacji Fair Play UEFA (ta tworzona jest na podstawie odrębnych raportów Fair Play z meczów europejskich pucharów). W rankingu datowanym na 31 grudnia Polska zajmuje 21.miejsce.
Klasyfikacja Fair Play po 19. kolejce
1. Górnik Zabrze 7.38
2. Legia Warszawa 7.33
3. Lech Poznań 7.21
4. Polonia Warszawa 7.12
5. Śląsk Wrocław 7.11
6. GKS Bełchatów 7.07
7. Widzew Łódź 7.03
8. Pogoń Szczecin 7.01
9. Zagłębie Lubin 6.93
10. Jagiellonia Białystok 6.92
11. Lechia Gdańsk 6.91
12. Podbeskidzie 6.84
13. Piast Gliwice 6.76
14. Wisła Kraków 6.75
15. Ruch Chorzów 6.62
16. Korona Kielce 6.52
Należy podkreślić, że wszystkie zasady ustalania punktacji w klasyfikacji Fair Play określa zał. nr 5 do Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo T-Mobile Ekstraklasy w sezonie 2012-2013.
źródło: Roosevelta81.pl/Ekstraklasa
foto: Kamil Dołęga/Roosevelta81.pl