Ernest Pohl w Klubie Wybitnego Reprezentanta

W.  -  10 września 2021 16:20
0
906

Obradujący 8 września br. w Warszawie Klub Wybitnego Reprezentanta PZPN, po rozpatrzeniu wniosku klubu Górnik Zabrze, jednogłośnie podjął decyzję o przyjęciu Ernesta Pohla w poczet Członków Klubu Wybitnego Reprezentanta.

Członkami Klubu zostają piłkarze, którzy w pierwszej reprezentacji rozegrali minimum 80 meczów międzypaństwowych. Jednakże równocześnie członkami honorowymi klubu mogą zostać kadrowicze, którzy nie rozegrali wymaganego minimum spotkań, jednak wyróżnili się szczególnymi osiągnięciami sportowymi oraz postawą poza boiskiem.

Zdaniem Klubu Wybitnego Reprezentanta, takim wybitnym sportowcem był bezsprzecznie Ernest Pohl. W reprezentacji Polski rozegrał 46 oficjalnych meczów, w których zdobył 39 bramek. Z kolei w piłce klubowej dziesięć razy sięgnął po mistrzostwo Polski (osiem razy z Górnikiem Zabrze i dwukrotnie z Legią Warszawa) oraz trzykrotnie po krajowy puchar (1955, 1956 – z Legią Warszawa, 1965 – z Górnikiem Zabrze). Trzy razy cieszył się też z tytułu króla strzelców ligi polskiej (1954, 1959, 1961) i jest liderem pod względem liczby strzelonych goli na najwyższym poziomie rozgrywkowym (obecnie Ekstraklasa) – 186 trafień.

Urodzony w Rudzie zawodnik zadebiutował w koszulce z orłem na piersi 29 maja 1955 roku w potyczce z Rumunią. Swojego pierwszego gola w kadrze strzelił w czwartym meczu, pokonując bramkarza Bułgarii. Popisowymi występami były dla niego spotkania z Tunezją i Norwegią. W pierwszym z tych starć aż pięciokrotnie trafiał do siatki, w drugim uczynił to cztery razy. Ponadto zaliczył hat-tricki w potyczkach z Finlandią i Danią. Z kadrą narodową wziął udział w turnieju finałowym Igrzysk Olimpijskich w Rzymie (1960).

Ernest Pohl, którego imię od wielu lat nosi stadion Górnika Zabrze, a juniorzy od dwóch dekad rozgrywają prestiżowy turniej jego imienia, bez wątpienia zasłużył na włączenie do grona Wybitnych Reprezentantów.

Źródło: laczynaspilka.pl
Foto: Roosevelta81.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments