Zanotować udany powrót na boiska Ekstraklasy po zimowej przerwie

W.  -  10 lutego 2024 12:09
0
722

Na ten moment czekaliśmy z niecierpliwością od niemal dwóch miesięcy. Już dzisiaj, punktualnie o godzinie 17:30 zabrzański Górnik zmierzy się w Gliwicach z miejscowym Piastem, rozpoczynając rundę wiosenną od derbowego starcia, w którym liczymy na sporą dawkę emocji, gole i pierwszy noworoczny triumf podopiecznych Jana Urbana w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy, jak również przerwanie niekorzystnej dla naszego zespołu passy spotkań z Piastem, z którym nie wygraliśmy od ponad pięciu lat.

W trakcie zimowej przerwy w naszym zespole doszło do kilku zmian. Najważniejszą z nich było odejście z Górnika, Daisuke Yokoty, który postanowił związać swoją przyszłość z KAA Gent. Z trójkolorowymi pożegnał się także Robert Dadok (Ruch Chorzów), Mateusz Chmarek (GKS Jastrzębie), oraz Jakub Pochcioł (Polonia Bytom). Drużynę z Roosevelta wzmocnił natomiast rodak Yokoty, Soichiro Kozuki (FC Schalke 04). Do niewielkiej ilości zmian kadrowych doszło także w szeregach Piasta Gliwice. Ekipę dowodzoną przez Aleksandara Vukovića opuścili Aléxandros Katránis i Gabriel Kirejczyk. Do gliwickiej drużyny dołączył natomiast występujący ostatnio w Rakowie Częstochowa, Fabian Piasecki.

Po 19. seriach PKO BP Ekstraklasy wyższą lokatę w tabeli zajmują zabrzanie, którzy w rozegranych dotąd spotkaniach zgromadzili na swoim koncie 26 „oczek”, co zapewniło biało-niebiesko-czerwonym siódme miejsce. Dwie pozycje niżej, ulokował się Piast, tracąc do Górnika dwa punkty. Bilans bramkowy niebiesko-czerwonych to 18 goli zdobytych i tylko 14 straconych, co stanowi najlepszy wynik pod względem defensywnym w całej ligowej stawce. Bilans bramkowy czternastokrotnych mistrzów Polski to 22 gole zdobyte i 21 straconych.

Ostatni ligowy pojedynek obu zespołów rozegrany został w ramach 3. kolejki PKO BP Ekstraklasy, 5 sierpnia 2023 roku na zabrzańskiej arenie, niosąc bezbramkowy remis 0:0. Jakim rezultatem zakończy się dzisiejsze starcie, przekonamy się już niebawem. Wierzymy, że z trzech punktów po upływie regulaminowego czasu gry będą cieszyć się zabrzanie, którzy nie wygrali z Piastem od ponad pięciu lat. Przypominamy, że po raz ostatni Trójkolorowi pokonali gliwicką jedenastkę 3 marca 2018 roku. Wówczas potyczka miała niecodzienny finał i zakończyła się … walkowerem. Od tego momentu nasza drużyna w meczach na najwyższym krajowym szczeblu rozgrywkowym bezskutecznie próbuje pokonać lokalnych rywali. Wyjątkiem było zwycięstwo w pucharowym starciu, rozegranym 9 lutego 2022 roku, kiedy Górnik po rzutach karnych pokonał Piasta w 1/8 finału Pucharu Polski. Wiemy jednak, że zarówno w życiu, jak i sporcie każde zła passa zostaje kiedyś przerwana i ufamy, że to właśnie ten moment, w którym Górnik znów triumfować będzie nad Piastem, odnotowując udany powrót na boiska Ekstraklasy, po zimowej przerwie w rozgrywkach. W odniesieniu sukcesu drużynie z pewnością pomogą jej wierni sympatycy, niosąc zespół głośnym i gromkim dopingiem od pierwszej do ostatniej sekundy spotkania, oby zwycięskiego i udanego, za co mocno ściskamy kciuki.