Torcida Split – Obchodzi dziś 70 lat istnienia. 70rcida Split Sretan rođendan!!!

mlodyKSG  -  28 października 2020 19:21
0
5516

Zwolennicy Hajduk Split, Torcida, zostali założeni 28 października 1950 r.

Torcida Split to grupa kibiców Hajduka Split w Chorwacji z oddziałami w innych krajach, głównie (ale nie wyłącznie) wśród społeczności chorwackiej.
Założona 28 października 1950 r.
Torcida jest najstarszą grupą kibiców w Europie. To jedna z największych grup kibiców w Chorwacji i jedna z największych w Europie Południowo-Wschodniej.

Skrót- Th1950
Założony- 28 października 1950r. (70 lat temu)
Rodzaj Grupa kibiców , grupa Ultras
Klub HNK Hajduk Split
Motto- Hajduk živi vječno ( Hajduk żyje wiecznie )
Lokalizacja- Split , Chorwacja
Arenas Stadion Poljud
Sektor Trybuna Północna
Zabarwienie- czerwono – niebiescy
maskotką jest osioł, ale wspólnym symbolem Torcidy jest karykatura legendarnego zwolennika Hajduka Žan Ojdanić.

Historia
Torcida została założona w 1950 roku przez grupę żeglarzy z Korčuli
Przez grupę studentów z Zagrzebia , a mianowicie Ante Dorić, Ante Ivanišević i Vjeimentslav Žuvela i są uważani za najstarszą zorganizowaną grupę kibiców w Europie. Swoją nazwę wzięli od brazylijskiej grupy fanów, którą uwielbiali, pochodzi ona od portugalskiego słowa „torcer”, co oznacza „kibicować”.
Zachwycili się atmosferą i zachowaniem kibiców podczas finału Pucharu Świata w Brazylii.

Nazwa „Torcida” powróciła do powszechnego użytku w 1980 roku, kiedy nowe pokolenie fanów Hajduka chciało starą nazwą i tradycją celebrować i wspierać klub i jego dziedzictwo. Od tego czasu kibice gromadzą się na północnej trybunie nowego stadionu w Poljudzie.

Sojusze
Grupa ma dobre relacje z kibicami polskiego klubu piłkarskiego Górnik Zabrze, którzy również nazywają siebie Torcida.

Zgoda między kibicami Górnika Zabrze i Hajduka Split została oficjalnie przypieczętowana w 20 lutego 2016 roku w Zabrzu podczas Turnieju Torcida Cup 2016 ( w tym roku była czwarta rocznica ) . Pod komunikatem o zgodzie podpisały się Torcida Górnik Zabrze i Torcida Split.
W marcu 2016 roku około 200-osobowa grupa kibiców Torcida Górnik Zabrze wspierała i dopingowała wraz z kibicami Torcida Split piłkarzy HNK Hajduka Split w trakcie Wielkich Derbów Chorwacji, czyli meczu z Dinamem Zagrzeb.( wróg nr jeden dla kibiców Hajduka )

Kibice Hajduka w sporej liczbie przyjechali do Zabrza 24 marca 2018 roku na zaproszenie kibiców Górnika Zabrze na mecz towarzyski Górnik Zabrze – Hajduk Split z okazji obchodów 70-lecia Górnika który się odbył w obecności 21.369 widzów.

Ciekawostka – Kibice Hajduka w wynajęli samolot, który latał nad stadionem i ciągnął za sobą napis: „Sto lat od Torcida Split”

Są w bardzo dobrych stosunkach z inną grupą ultra z Dalmacji, Tornado Zadar . Są w dobrych stosunkach z największą ultra grupą portugalskiego klubu Benfica , No Name Boys (NN). Ta przyjaźń zaczęła się w czasie wojny chorwackiej, kiedy NN pokazał komunikat „Wolność dla Chorwacji”, a jakiś czas później Benfica grała w Chorwacji z Hajduk, a po meczu doszło do wypadku samochodowego w Mérida w Hiszpanii , gdzie 3 członków NN straciło życie (w tym lider NN, Gullit). Torcida jest również w dobrych stosunkach z Magic Fans of Saint Etienne.

Źródło: Roosevelta81.pl
Foto: toricda.hr

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments