W Święto Pracy na budowie! (galeria)

kamres  -  1 maja 2015 18:34
0
912

budowa_stadion_01_05_15

Weekend majowy rozpoczynamy od odwiedzenia budowy stadionu. Choć postępy nie są spektakularne, co jest rzeczą normalną na tym etapie prac, obiekt jest wykańczany. Mimo święta na stadionie obecni są pracownicy, którzy walczą z usuwaniem warstwy bitumicznej na placu wschodnim.

20 kwietnia podpisano umowę z wykonawcą posadzek, schodów i rampy na przedpolu wejściowym zlokalizowanym na poziomie +1. W ciągu 7 dni nastąpiło przekazanie placu budowy, a firma odpowiedzialna za to zadanie – Mostostal Zabrze GPBP SA. od razu przystąpiła do pracy. Na wykonanie swojej części wykonawca ma 4 miesiące, przy czym prace związane z wykonaniem posadzki przedpola wejściowego od strony trybuny południowej mają zostać ukończone w ciągu dwóch miesięcy. Jest to podyktowane przepisami narzuconymi przez PZPN. Zapewnienie 4,5 tysiąca miejsc dla widzów to niezbędny warunek do otrzymania licencji na rozgrywanie meczów w Zabrzu (obecny pomieści 3 tysiące). Spółka Stadion chce, aby na trybunie południowej kibice mogli zasiąść już w następnym sezonie.

W święto pracy robota na placu wschodnim wre. Pracownicy zrywają starą warstwę wierzchnią (izolację bitumiczną), która na skutek upływu czasu jest do wymiany. Po oczyszczeniu i ponownym zabezpieczeniu powierzchni betonowej, w stropie zostaną wywiercone otwory, w których zostanie umieszczone odwodnienie placu wschodniego.

Następnie pracownicy utworzą:

– warstwę spadkową (dodatkowa warstwa betonu utworzy spadki podłogi, które posłużą do odprowadzania wód opadowych),

– paroizolację (ułożenie papy bitumicznej termozgrzewanej, która ochroni beton przed wpływem wilgoci),

– warstwę drenażową (ułożenie specjalnej membrany jako zabezpieczenia przed mrozem i ochrony izolacji przeciwwodnej),

– izolację termiczną (ułożenie warstwy styropianu),

– hydroizolację (ułożenie specjalnych mat-membran, które ochronią beton przed wpływem wody).

Dopiero na to wszystko zostaną ułożone płyty betonowe z domieszką kruszywa bazaltowego (kolor ciemnoszary) oraz kruszywa granitowego (kolor jasno szary). Całość zostanie zabezpieczona warstwą ochronną przeznaczoną do pielęgnacji betonu.

Podczas oględzin budowy, co pokazane jest również na zdjęciach, dostrzegliśmy gotowe instalacje przeciwpożarowe, o czym świadczą zamontowane hydranty wokół stadionu jak i pod trybunami. W większości gotowe są również instalacje elektryczne (oświetlenie murawy, nagłośnienie trybun, okablowanie oświetlenia pod trybunami oraz dźwiękowy system ostrzegawczy, który ochroni nas na wypadek pożaru). Śmiemy twierdzić, że gotowe jest również odwodnienie dachu. Na jednym ze zdjęć widać rynnę biegnącą pionowo do jednego ze zbiorników retencyjnych w podziemiach garażu.

Dodatkowo trwają prace, które umożliwią kibicom dostanie się na poziom +1, czyli plac wschodni. Od strony południowej pracownicy ułożyli deskowania oraz częściowo zalali betonem kładkę, która połączy ulicę Roosevelta z placem wschodnim. Ta sama sytuacja ma miejsce w narożniku południowo-zachodnim.

Zapraszamy do zobaczenia zdjęć w galerii:

Źródło: Roosevelta81.pl
Foto: Roosevelta81.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments