Żółte kartki
2
2
Sprawozdanie

W spotkaniu 12. kolejki PKO Ekstraklasy Górnik Zabrze po fatalnym występie przegrał we Wrocławiu ze Śląskiem, aż 1:4. Dla gospodarzy trafiali, Lejva, Exposito, Bejger, Olsen. Honorowy gol dla Górnika padł po rzucie karnym, którego skutecznym egzekutorem był Szymon Włodarczyk.

Trzy zmiany w porównaniu do meczu z Zagłębiem oglądaliśmy w wyjściowym składzie zabrzan. Przeciwko Śląskowi od pierwszej minuty na boisku pojawili się Lukas Podolski oraz Emil Bergström. Do pierwszej jedenastki powrócił, pauzujący wcześniej za kartki, Erik Janża.

Patrząc z perspektywy pierwszych 45 minut, wyglądało tak, jakby piłkarze Górnika nie zdążyli dojechać na czas. Gospodarze całkowicie zasłużenie prowadzili do przerwy dwoma golami. Od początku Śląsk przejął inicjatywę, w czym niespecjalnie utrudniali mu, popełniający mnóstwo strat, zabrzanie. W 11 min. Leiva ograł w łatwy sposób Roberta Dadoka, oddał strzał, a piłka jeszcze po rykoszecie znalazła drogę do siatki. Górnik nadal nie potrafił skonstruować jakiejkolwiek sensownej akcji, ale przy tylu niedokładnościach nie mogło to dziwić. Dopiero w 19 min. po indywidualnym wyjściu i strzale Podolskiego zmuszony został do pierwszej, niezbyt trudnej, interwencji Leszczyński. Niestety 120 sek. później gospodarze prowadzili już z przewagą dwóch trafień. Strata w środku pola Dadoka, piłkę przechwycił Exposito i zdołał pomimo asysty trzech obrońców Górnika, pokonać Kevina Brolla. Jeszcze w 31 min. Exposito doszedł do groźnej sytuacji, ale jego uderzenie głową przeszło tuż obok słupka. W doliczonym czasie gry Kanji Okunuki miał okazję do oddania strzału sprzed szesnastki, ale futbolówka poszybowała daleko od bramki gospodarzy. Było to chyba najlepsze podsumowanie tej części gry w wykonaniu zabrzan.

W przerwie meczu Bartosch Gaul zdecydował się na zmiany. Szymon Włodarczyk oraz Jean Mvondo zmienili bezproduktywnych, Krawczyka i Kotzkego. Szybko okazało się, że była to dobra decyzja, ponieważ obaj nowi zawodnicy przyczynili się do zdobycia bramki przez zabrzan. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, piłkę w polu karnym starał się przejąć Mvondo i został w tej sytuacji sfaulowany. Jedenastkę na gola zamienił właśnie Włodarczyk. Ten sam zawodnik mógł doprowadzić do wyrównania w 66 minucie. Wówczas Podolski sprytnym zagraniem poszukał Szymona w polu karnym. Napastnik Górnika próbował zmieścić piłkę po długim rogu, ale Leszczyński sięgnął piłkę końcami palców. Kolejną szansę Włodarczyk wypracował sobie już sam, kiedy to w łatwy sposób ograł Verdascę, jednak w ostatniej chwili zdążył go zablokować Poprawa. Nie oznacza to wcale, że Górnik dominował na boisku, raczej Śląsk ograniczył się do pilnowania wyniku. Gospodarze w drugiej połowie z rzadka zagrażali bramce Brolla, aczkolwiek jak już to uczynili, to w zabójczy sposób. Dwie kontry w doliczonym czasie gry przyniosły im kolejne trafienia.

Po tej porażce „Trójkolorowi” pozostaną z 13. punktami. W następnej kolejce podejmować będą Lecha Poznań.

Śląsk Wrocław – Górnik Zabrze 4:1 (2:0)

1:0 – Leiva, 11′
2:0 – Exposito, 21′
2:1 – Włodarczyk, 55′
3:1 – Bejger, 90+2′
4:1 – Olsen, 90+4′

Śląsk Wrocław: Leszczyński – Getarsson, Verdasca, Poprawa, Marin, Leiva (38′ Hyjek), Olsen [c], Bejger, Jastrzembski (28′ Schwarz), Yeboah, Exposito
Rezerwowi: Szromik – Quintana, Hyjek, Schwarz, Borys, Samiec-Talar, Lutostański, Bergier, Wypart
Trener: Ivan Djurdjević

Górnik Zabrze: Broll – Szcześniak (64′ Paluszek), Bergström, Jensen, Kotzke (46′ Mvondo), Janża [c], Vrhovec (71′ Pacheco), Okunuki, Dadok (76′ Olkowski), Podolski, Krawczyk (46′ Włodarczyk)
Rezerwowi: Bielica – Paluszek, Pacheco, Cholewiak, Wojtuszek, Olkowski, Włodarczyk, Mvondo, Marosa