Kto zagra w europejskich pucharach? Analiza różnych zagmatwanych wariantów i ostatnich czterech kolejek sezonu

Milo  -  16 maja 2013 09:43
0
1128

nakoulma2_gornik_widzew_1213
Piast Gliwice, Górnik Zabrze, Śląsk Wrocław i Polonia Warszawa liczą się w walce o awans do europejskich pucharów. Środowe decyzje Komisji Licencyjnej powodują, że na razie jedynie gliwiczanie otrzymali licencje na występy w rozgrywkach UEFA. Pozostałym klubom przysługuje jednak prawo do odwołania się, więc tak naprawdę wszystko jeszcze może się zdarzyć. Na razie w pucharach powinno zagrać ósme w tabeli Zagłębie Lubin! Górnik musi jednak zgłosić inny stadion, a wtedy z licencją na rozgrywki UEFA nie będzie problemu. Sytuacja była zagmatwana jeszcze przed środową konferencją Komisji Licencyjnej, a po niej mamy jeszcze więcej komplikacji.

Zostawmy jednak na razie z boku decyzje Komisji Licencyjnej. Dla każdej z wymienionych drużyn (Piasta, Górnika, Śląska i Polonii) , oprócz swoich meczów, niezwykle istotne może być również rozstrzygnięcie rywalizacji o tytuł mistrzowski pomiędzy Lechem Poznań i Legią Warszawa. Do końca sezonu pozostały nam cztery kolejki, a już w ten weekend dojdzie do niezwykle istotnych pojedynków, które mogą bardzo dużo wyjaśnić lub dodatkowo skomplikować sytuację poszczególnych ekip. Starcie Legii z Lechem może okazać się kluczowe nie tylko, jeśli idzie o koronę mistrzowską, ale także wiele wyjaśnić na temat tego, kto w przyszłym sezonie przystąpi do rywalizacji w kwalifikacjach Ligi Europejskiej. Rozstrzygnięcie rywalizacji o tytuł odpowie na pytanie, czy Śląsk będzie miał zapewniony awans do pucharów jako finalista Pucharu Polski. Inną sprawą jest, czy ma jakiekolwiek szanse na licencje na występy w rozgrywkach UEFA nawet po ewentualnym odwołaniu?

Poniżej przedstawiamy Wam możliwe warianty awansu Górnika Zabrze do europejskich pucharów, a także, co czeka czołowe zespoły walczące w ostatnich czterech kolejkach.

GÓRNIK ZAGRA W PUCHARACH W PRZYPADKU GDY (zakładając, że wszystkie kluby mają licencję na występy w rozgrywkach UEFA):
1) Lech zdobędzie mistrzostwo, a zabrzanie uplasują się na miejscu 3. albo 4. – wtedy Legia zagra w Lidze Europejskiej jako zdobywca Pucharu Polski, a z ligi do tych rozgrywek awansują drużyny z miejsc 3. i 4.
2) Legia zdobędzie mistrzostwo, a Górnik zajmie 3. lokatę – w przypadku tytułu dla Legii zabrzanie muszą zająć koniecznie miejsce na podium, chyba że… patrz punkt 3
3) Legia zdobędzie mistrzostwo, Lech będzie drugi, Śląsk trzeci, a Górnik czwarty. – „Trójkolorowi” zagrają w pucharach, bowiem wrocławianie awansują do nich jako finalista Pucharu Polski.

CO CZEKA DRUŻYNY WALCZĄCE O PUCHARY W OSTATNICH CZTERECH KOLEJKACH?

Piast Gliwice
Mimo, że jest beniaminkiem, wiosną prezentuje się bardzo dobrze i wykorzystał słabsze występy zawodników Górnika i Polonii. Sporo ekspertów wskazuje na to, że to właśnie Piast będzie reprezentował Polskę na europejskiej scenie . W ostatniej kolejce zawodnicy z Gliwic w szczęśliwych okolicznościach pokonali jednego z głównych rywali Śląsk Wrocław. Terminarz dla gliwiczan jest ciekawy, bowiem zagrają z zespołami walczącymi o pozostanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Czy to będzie ich atut? Formę jaką prezentują drużyny walczące o ligowy byt na wiosnę i fakt, że tracą aktualnie tylko 3 punkty do bezpiecznej strefy, może wyzwolić w nich dodatkową chęć walki. Coraz odważniejsze wypowiedzi kibiców oraz działaczy Piasta mogą okazać się zgubne. My znamy to z autopsji, czyli tego co mówiono w klubie z Roosevelta przed rozpoczęciem rundy wiosennej. Czy zawodnicy z Gliwic wytrzymają presję i będą punktować we wszystkich meczach?
Terminarz:
Podbeskidzie (w), Korona (d), Polonia (w), GKS Bełchatów (d).

Górnik Zabrze
Wśród kibiców nastroje zdecydowanie poprawione, bo nasi piłkarze w końcu pokazali walkę, ambicję oraz dobrą grę. Terminarz również, można powiedzieć, że sprzyja naszej drużynie, ponieważ zagramy z zespołami, które zatraciły gdzieś swój blask z poprzedniej rundy. Sympatyków z Roosevelta niepokoić mogą tylko wyjazdy na północ Polski, gdzie nasza drużyna nie osiąga najlepszych wyników. Wystarczy jednak, że ekipa trenera Adama Nawałki będzie grała na takim poziomie jak przeciwko Zagłębiu Lubin, a wtedy o punkty możemy być spokojni. Ile ich zdobędziemy i na które miejsce to wystarczy?
Terminarz:
Polonia (d), Pogoń (w), Wisła (d), Lechia (w).

Śląsk Wrocław
Jeszcze kilka kolejek temu wrocławianie byli bardzo bliscy występów w Lidze Europejskiej, jednak po ostatniej porażce wcale nie jest już tak oczywiste.  Zawodnicy  Śląska są podrażnieni i będą chcieli odkuć się w ostatnich kolejkach oraz kibicowali Legii w drodze po mistrzostwo. Terminarz dla Śląska wydaje się mało korzystny, bo drużynę najpierw czeka pojedynek z Lechem u siebie, a w ostatniej kolejce starcie z Legią na Łazienkowskiej.  Wśród kibiców pojawiają się głosy, że Śląsk może ostatni mecz z Legią odpuścić, aby ta zdobyła tytuł, co zapewni ekipie trenera Stanislava Levego start w pucharach. Wariantów przed ostatnią serią gier może być mnóstwo. Oby zwyciężył duch sportowej rywalizacji i każdy grał do końca o zwycięstwo. Inną sprawą jest licencja na występy w pucharach. (więcej piszemy poniżej).

Terminarz:
Wisła (d), Jagiellonia (w), Lech (d), Legia (w).

Polonia Warszawa
Nie wiadomo, czy Polonia przystąpi do następnego sezonu w Ekstraklasie, wciąż nie jest jasna jest sprawa licencji, a także pogłębiające się zadłużenia wobec piłkarzy.  Zawodnicy chcą się wypromować, aby latem trafić do jakiegoś klubu z najwyższej klasy rozgrywkowej. Polonia ma aktualnie inne problemy niż występy w europejskich pucharach, dlatego kibice jak i eksperci nie upatrują w Polonii kandydata do awansu. To,  na którym miejscu sezon zakończy Polonia jest dla niej raczej mało istotne. Tutaj kluczem jest przyszłość klubu oraz piłkarzy. W środę Polonia jako jedyny klub nie otrzymał licencji na występy w Ekstraklasie w sezonie 2013/14,a w związku z tym także na występy w rozgrywkach UEFA.
Terminarz:
Górnik (w), Zagłębie (w), Piast (d), Pogoń (w).

WYSTARCZY ZNALEŹĆ STADION I GRĘ W PUCHARACH MAMY PRAWIE PEWNĄ?
Spośród klubów, które nie otrzymały licencji na występy w rozgrywkach UEFA Górnik Zabrze wydaje się być najbliższy tego, aby otrzymać ją po odwołaniu. Problemem klubu z Roosevelta jest jedynie stadion. Duże kłopoty (organizacyjno-finansowe) ma natomiast Śląsk Wrocław i jeśli się nie odwoła lub po jego ewentualnym odwołaniu decyzja zostanie utrzymana, to do pucharów awansuje kolejny zespół z Ekstraklasy. Nie będą brane pod uwagę zespoły, które grały w półfinałach Pucharu Polski. Obecnie sytuacja wygląda tak, że w pucharach zagra ósme w tabeli Zagłębie Lubin, bo wyprzedzające go Wisła Kraków, Polonia Warszawa, Śląsk i Górnik pozwolenia na grę w rozgrywkach UEFA nie mają. Pozostają tylko pytania: Kto się odwoła i kogo ewentualne odwołanie się od decyzji Komisji Licencyjnej zostanie zaakceptowane? PZPN do 30 maja musi zgłosić zespoły do rozgrywek UEFA.

źródło: Roosevelta81.pl
foto: Kamil Dołęga/Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments