W sobotni wieczór na Arenie Zabrze po raz 74. zmierzą się w oficjalnym meczu drużyny Górnika Zabrze oraz Zagłębia Lubin. Pierwsze spotkanie między tymi zespołami rozegrano w 1985 roku, a żeby dowiedzieć się więcej o historii ich rywalizacji, zapraszamy do lektury kolejnego tekstu z cyklu Historia w pigułce!
Spotkanie inaugurujące rywalizację pomiędzy klubami z Dolnego i Górnego Śląska odbyło się 22 września 1985 roku. Trenerami byli wówczas Hubert Kostka (Górnik) oraz Andrzej Wojciechowski (Zagłębie), a mecz zakończył się zwycięstwem Trójkolorowych 2:0 po bramkach Andrzeja Iwana i Marka Majki.
Najwyższe zwycięstwo w historii starć obu zespołów odniósł klub z Roosevelta. 5 marca 2011 roku Górnik pokonał Miedziowych 5:1 po golach Aleksandra Kwieka, Daniela Sikorskiego i Roberta Jeża oraz dublecie obecnego szkoleniowca zabrzan Michala Gasparika. Honorowe trafienie dla lubinian zdobył wówczas Szymon Pawłowski.
Ostatnie spotkanie pomiędzy tymi drużynami odbyło się 11 kwietnia bieżącego roku na KGHM Zagłębie Arena. Zwycięsko z tego pojedynku wyszedł zespół z Dolnego Śląska, pokonując drużynę Jana Urbana 2:1 po bramkach Aleksa Ławniczaka i Tomasza Pieńko. Jedyną bramkę dla zabrzan zdobył Yosuke Furukawa.
Po tym meczu zarząd Górnika Zabrze podjął decyzję o zwolnieniu Jana Urbana z funkcji trenera pierwszej drużyny - szkoleniowiec ten po trzech miesiącach objął stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski.
Nie najlepiej Trójkolorowi wspominają jesienną wizytę w Lubinie. Po efektownym zwycięstwie nad Arką Gdynia (5:1) podopieczni trenera Michala Gasparika jechali na Dolny Śląsk jako lider tabeli PKO BP Ekstraklasy. Mecz Zabrzanie rozpoczęli źle, bo już w 13. minucie gry po błędzie Marcela Łubika piłkę do naszej bramki skierował Leonardo Rocha. Górnik próbował odpowiedzieć, ale wyraźnie brakowało nam argumentów w ofensywie. Tych nie zabrakło Miedziowym, którzy na początku drugiej połowy dołożyli drugą bramkę za sprawą trafienia Filipa Kocaby, pieczętując swoje zwycięstwo w tym meczu.
Liczymy, że w sobotni wieczór na Arenie Zabrze górniczy zespół zrewanżuje się miedziowej ekipie i trzy punkty zostaną przy Roosevelta, a Górnik wykona ważny krok ku zapewnieniu sobie finiszu na podium tabeli PKO BP Ekstraklasy.
W całej historii 73 meczów pomiędzy drużynami najczęściej padał remis - aż 26 razy. Górnik zwyciężał 23, zaś Zagłębie triumfowało 24 razy. Bilans bramkowy przemawia na korzyść drużyny z Roosevelta, która zdobyła w tych meczach 99 bramek. Miedziowi trafiali do siatki rywali 97 razy.
Źródło: Roosevelta81.pl
Foto: Roosevelta81.pl






