kamres  -  17 lipca 2013 09:29
0
992

pilka_polonia_1213

Stary sezon odszedł w zapomnienie, a wraz z nowym piłkarzy i kibiców czeka mała rewolucja w rozgrywkach. W życie wchodzi projekt ESA 37. – Powiem szczerze, że na razie nie można tej reformy ocenić, choć zawsze byłem zwolennikiem systemu mecz i rewanż – mówi Roosevelta81.pl Krzysztof Bukalski, były kapitan Górnika Zabrze. Przyglądamy się bliżej wprowadzonym zmianom na nadchodzący sezon.

Rozgrywki Ekstraklasy
Liga Polska pożegnała się z dobrze znanym systemem rozgrywek. Dotychczas rozgrywano 30 meczów systemem mecz i rewanż. Teraz drużyny T-Mobile Ekstraklasy po 30 kolejkach sezonu zasadniczego rozegrają dodatkowe 7 spotkań (po jednym z każdym z rywali) w dwóch grupach – mistrzowskiej (miejsca 1-8) oraz walczącej o utrzymanie (miejsca 9-16). Zespoły z miejsc 1-4 oraz 9-12 będą miały cztery spotkania u siebie, natomiast zespoły z miejsc 5-8 oraz 13-16 – trzy na swoim obiekcie.

Start rozgrywek nastąpi 19 lipca, a zakończenie 17 lub 31 maja 2014 roku (w zależności od ewentualnego awansu polskich piłkarzy do mistrzostw świata). Runda wiosenna ruszy 14 lutego 2014 roku. Po jej zakończeniu (5 lub 12 kwietnia) nastąpi dwutygodniowa przerwa. W przypadku braku awansu Biało-Czerwonych do Mistrzostw Świata  2014, przerwa w rozgrywkach przypadnie akurat na Święta Wielkanocne. Nowy system rozgrywek sprawi, że letnia przerwa wakacyjna skrócona została do 45 dni (poprzednio miała aż 100 dni). Natomiast przerwa zimowa potrwa 60 dni.

21. kolejka – 13-16 grudnia 2013

Runda wiosenna (w przypadku awansu Polski do MŚ)

37. kolejka – 17 maja 2014

Runda wiosenna (w przypadku braku awansu Polski do MŚ)

Puchar Polski
Tutaj od razu zostaną rozlosowane wszystkie rundy zasadnicze i poznamy dokładną drabinkę spotkań. Każdy klub będzie znał swoich potencjalnych rywali na drodze do finału. Od 1/16 finału cztery najlepsze zespoły Ekstraklasy z sezonu 2012/13 będą rozstawione tak, aby spotkały się najwcześniej w półfinale. Pozostałe drużyny będą losowane z jednego koszyka, każda w wyniku losowania otrzyma numer startowy.

W 1/16 finału i 1/8 finału gospodarzami będą drużyny z niższej ligi, a przy klubach z tej samej klasy rozgrywkowej gospodarzem będzie zespół z niższym numerem startowym. W meczach 1/4 finału i półfinałowych gospodarzem pierwszego meczu będzie drużyna z niższym numerem startowym. Ćwierćfinał i półfinał to rundy, w której o awansie decydować będzie dwumecz. Górnik Zabrze jak i pozostałe drużyny Ekstraklasowe swoją przygodę w Pucharze Polski rozpoczną od 1/16 finału. Mecz finałowy rozegrany będzie na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Terminarz Pucharu Polski 2013/2014 (w przypadku awansu Polski do MŚ)
Finał – 2 maja

Terminarz Pucharu Polski 2013/2014 (w przypadku braku awansu Polski do MŚ)
1/4 finału – 18-19 marca i 25-26 marca

Superpuchar Polski
Szef Ekstraklasy SA Bogusław Biszof poinformował, że mecze o Superpuchar Polski zostały zawieszone na czas nieokreślony. Być może powróci on w przyszłym sezonie.

A co sądzą o tym piłkarze oraz działacze?
Zdania wśród zawodników oraz działaczy są podzielone. Krzysztof Maj, wiceprezes zarządu Górnika Zabrze, wypowiedział już się na łamach naszego serwisu. Przypominamy jego wypowiedź: – Trudno teraz oceniać czy reforma będzie bardzo dobra czy też zła. Zmiana systemu rozgrywek jest przygotowana na jeden sezon i zobaczymy jak się przyjmie. Jeśli nie spróbujemy, to nie będziemy tego wiedzieć. Wierzę w to, że kibice zaakceptują taki system rozgrywek.

O zdanie zapytaliśmy również byłego kapitana „Trójkolorowych”, Krzysztofa Bukalskiego: – Powiem szczerze, że na razie nie można tego ocenić. Ja byłem zawsze zwolennikiem, żeby rozgrywać spotkania systemem mecz i rewanż, natomiast zobaczymy jak się to sprawdzi w praktyce. Jeżeli eksperyment rzeczywiście zda egzamin to można to kupić.

źródło: Roosevelta81.pl/Ekstraklasa SA/PZPN.pl/