Derby rządzą się swoimi prawami

W.  -  9 czerwca 2020 14:26
0
1997

Pojedynki derbowe zawsze budzą szczególne emocje, rządząc się swoimi prawami. Nie inaczej będzie w dzisiejszym spotkaniu otwierającym 29. kolejkę PKO Ekstraklasy, w którym nasz zespół powalczy o komplet punktów z Piastem Gliwice. Początek spotkania przy ul. Stefana Okrzei zaplanowany został na godzinę 18:00.

W 27. kolejce PKO Ekstraklasy piłkarze Górnika Zabrze pokonali ŁKS Łódź 0:1, przełamując fatalną dla zespołu Marcina Brosza serię spotkań bez wyjazdowego zwycięstwa, trwającą od 18 maja 2019 roku. Dzisiaj Trójkolorowi również zagrają na wyjeździe, tym razem w sąsiednich Gliwicach, gdzie spotkają się z mistrzem Polski sezonu 2018/2019, a zarazem zespołem zajmującym aktualnie drugą lokatę w tabeli. Wierzymy, że i tym razem nasz zespół powróci z wyjazdowego spotkania w doskonałych nastrojach, w których piłkarze przystąpią do kolejnego trudnego meczu, z Legią Warszawa (niedziela, godzina 18:00).
O zdobycz punktową nie będzie jednak łatwo. Zwłaszcza że po wznowieniu rozgrywek ekipa Waldemara Fornalika radzi sobie wyjątkowo dobrze, gromadząc na swym koncie w ostatnich dwóch spotkaniach sześć oczek.

Fotel wicelidera PKO Ekstraklasy i dalsze występy w grupie mistrzowskiej zapewniła  Piastowi dobra postawa w bieżącym sezonie, a przypieczętowała passa czterech zwycięskich pojedynków z rzędu. W ostatnich kolejkach drużyna z Gliwic skutecznie rozprawiła się z Arką Gdynia (1:0), Legią Warszawa (1:2), Wisłą Kraków (4:0) oraz Koroną Kielce (1:2), zdobywając dwanaście punktów, a przy tym strzelając dziewięć goli i tracąc dwie bramki. W sumie podopieczni byłego selekcjonera reprezentacji Polski zgromadzili 49 punktów i tracą do Legii Warszawa osiem oczek.

Na duże wyróżnienie w zespole Piasta zasługuje bardzo dobra praca formacji defensywnej. Gliwiczanie podobnie jak trzecia w tabeli Pogoń Szczecin, to zespół, który stracił na ten momenty najmniej bramek w gronie całej ekstraklasowej szesnastki. W 28. rozegranych
dotąd kolejkach zawodnicy Piasta strzelili rywalom 34 gole, tracąc na rzecz przeciwników tylko 26 bramek. Dla porównania przypominamy, że bilans Górnika po 28. seriach spotkań wynosi 37 goli zdobytych i 38 straconych.

W czternastu domowych spotkaniach, jakie Piast w sezonie 2019/2020 rozegrał na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka, 10 pojedynków zakończyło się zwycięstwem gospodarzy, 2 mecze przyniosły rezultat remisowy i tylko dwa spotkania gliwiczanie na swym terenie przegrali. W 7. kolejce PKO Ekstraklasy podopieczni Waldemara Fornalika zmuszeni byli uznać wyższość Lechii Gdańsk, która po golach Sławomira Peszko (55′) i  Žarko Udovičića (69′) zwyciężyła 1:2. Jedynego gola dla gospodarzy trzy minuty przed końcem spotkania zdobył z rzutu karnego najskuteczniejszy strzelec gliwickiego zespołu Jorge Felix (87′). Drugi mecz, który zakończył się klęską Piasta na własnym obiekcie, to spotkanie 17. kolejki, w którym gospodarze ulegli Śląskowi Wrocław 0:3.

Ostatnie derbowe spotkanie pomiędzy drużynami, które dzisiaj staną naprzeciwko siebie, zakończyło się szczęśliwym dla gości zrządzeniem losu i podziałem punktów. 3 listopada 2019 roku na Arenie im. Ernesta Pohla do przerwy utrzymywał się bezbramkowy remis. Początek drugiej odsłony meczu rozpoczął się fatalnie dla Górnika, który w 51. minucie stracił gola po bramce samobójczej Przemysława Wiśniewskiego. Na szczęście zabrzanie szybko zabrali się za odrabianie strat i w ciągu pięciu minut doprowadzili do wyrównania. Gola na wagę jednego punktu zdobył w 56. minucie pojedynku Szymon Matuszek i taki też rezultat utrzymał się do końca derbowego pojedynku.

Łącznie od 2008 roku, gdy śląskie zespoły na najwyższym krajowym szczeblu rozgrywek spotkały się po raz pierwszy, kluby rozegrały ze sobą 15 spotkań, z których 7 to zwycięstwa Górnika, 6 to porażki naszego zespołu, zaś dwa mecze nie wyłoniły zwycięzcy, przynosząc jednocześnie podział punktów.

W dzisiejszym spotkaniu z pewnością nie zobaczymy pauzującego za żółte kartki Erika Janży. Po stronie gospodarzy pod znakiem zapytania wciąż stoi występ najskuteczniejszego strzelca Piasta – Jorge Felixa, który w meczu z Koroną Kielce doznał urazu kolana.

– Pod dużym znakiem zapytania jest występ Jorge Felixa, który został brutalnie zaatakowany w meczu z Koroną Kielce. Jest to trzeci mecz z rzędu, w którym przeciwnicy dostają czerwone kartki, a nasi zawodnicy okupują to kontuzjami. Przecież gdyby nie przerwa, to Sebastian Milewski po spotkaniu z Legią musiałby pauzować ponad miesiąc. Teraz zobaczymy, jak poważny okaże się uraz Jorge Felixa. Chciałbym zwrócić uwagę, że przeciwnicy często szukają różnych środków, aby zatrzymać Piasta – mówił podczas przedmeczowej konferencji prasowej Waldemar Fornalik.

Brak bramkostrzelnego Hiszpana okazałby się sporym atutem, jednak nie zapominajmy o innych skutecznych zawodnikach w kadrze Waldemara Fornalika między innymi o Piotrze Parzyszku, który w sezonie 2019/2020 ustrzelił 9 goli i raz asystował przy bramce, Gerardzie Badia, który oddał cztery precyzyjne trafienia oraz zaliczył trzy asysty, czy Sebastianie Milewskim, notującym dwa gole i dwie asysty.