Co łączy Annę German z Górnikiem?

kamres  -  13 kwietnia 2013 12:26
0
1252

anna_german

Czy wiecie, że Anna German, jedna z najlepszych polskich wokalistek, napisała w 1972 roku nieformalny hymn Górnika Zabrze? Pieśń nosiła tytuł „Górnik Zabrze a jakże”.

Autorem muzyki była sama piosenkarka, a słowa napisał Józef Prutkowski. Przypomnijmy, że w połowie lat 70. wykryto u niej chorobę nowotworową, na którą zmarła ostatecznie w 1982 roku. W wywiadzie jaki udzieliła Anna German ówczesnej dziennikarce Trybuny Robotniczej, tuż przed otwarciem katowickiego „Spodka” 7 maja 1971 roku, miała nadzieję że utwór spodoba się śląskiej publiczności. A jak brzmiał ówczesny nieformalny hymn? Możecie posłuchać tutaj:

 [youtuber youtube=’http://www.youtube.com/watch?v=owoJJMBCNuU’]

Jednak w okresie lat 70. bardziej popularny okazał się szlagier zespołu Skaldowie: „Górą Górnik”, do którego słowa napisał Wojciech Młynarski. Autorzy zgodnie przyznają, że utwór powstawał „na szybko” przed meczem w Strassburgu, gdzie zmierzył się Górnik z włoską Romą:

 [youtuber youtube=’http://www.youtube.com/watch?v=A0F2AcZLO6U’]

Nawiązaniem do wydarzeń z tego okresu czasu, może być również utwór kabaretu RAK z Rudy Śląskiej:

[youtuber youtube=’http://www.youtube.com/watch?v=_3Yz5ZyU18k’]

Mamy nadzieję, że piłkarze z Zabrza potraktują ten artykuł jako mobilizację przed jutrzejszym meczem, bo „chcemy Was śpiewem chłopcy do boju zagrzać”, a w niedzielę będzie „Górą Górnik!”.

A Wam jak się podobają utwory? Może chcielibyście, żeby nieformalny hymn Anny German stał się hymnem oficjalnym naszego klubu? Nowy stadion zasługuje na coś nowego i wyjątkowego. Kielce mają Marka Grechutę, Warszawa ma Czesława Niemena, dlaczego Zabrze nie mogłoby mieć Anny German, która swoim utworem oddaje hołd najlepszym zabrzańskim piłkarzom? A może podoba Wam się bardziej pieśń „Górą Górnik” lub kabaretu RAK?

źródło: Dziennik Zachodni/Roosevelta81.pl
foto: natemat.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments