100 dni Socios Górnik – pierwszy tysiąc już blisko! „Chcę, aby Socios jednoczyło kibiców”

Luq  -  14 marca 2015 00:08
0
1088

baner_sociosDziś mija dokładnie 100 dni działalności Socios Górnik, pierwszej tego typu inicjatywy w polskiej piłce. 4 grudnia w Barbórkę oficjalnie swą działalność rozpoczęło stowarzyszenie, które wzorem hiszpańskich klubów ma zrzeszać kibiców i poprzez składki realnie wpływać na działalność klubu. „Jesteśmy stowarzyszeniem kibiców klubu Górnik Zabrze, które ma na celu brać aktywny udział w jego życiu i chce podjąć odpowiedzialność za jego losy wzorem zachodnioeuropejskich klubów kibica.”. Postanowiliśmy przypomnieć wam, jak to wszystko się zaczęło, przybliżyć sylwetki głównych „sprawców” inicjatywy, co udało się już osiągnąć i jakie będą kolejne kroki Socios. Podpytaliśmy też Was, kibiców Górnika, co sądzicie o całej inicjatywie. Odpowiedzi fanów nie tylko z Polski, ale także zza granicy są bardzo ciekawe.

Jak to wszystko się zaczęło.

„Pomysł utworzenia Socios zrodził się na forum kibiców Górnika Zabrze. Właśnie tam został utworzony odpowiedni temat i wtedy rozpoczęła się dyskusja. Ja osobiście nie lubię dużo dyskutować – tylko działać, dlatego zorganizowałem pierwsze spotkanie robocze, a po dwóch tygodniach odbyło się spotkanie założycielskie. Czarę goryczy przelała wypowiedź Zbigniewa Waśkiewicza, byłego prezesa Górnika Zabrze, o tragicznej sytuacji w naszym klubie. Trzeba było działać – im szybciej, tym lepiej. Jak to często bywa na forum, każdy akcję popierał. 80 osób dostało zaproszenie na pierwsze i drugie spotkanie, były to osoby, które przynajmniej dwa razy wypowiedziały się w temacie. Na pierwszym spotkaniu zjawiło się 24-25 osób, a na drugim było ich już 27. Jedna osoba zrezygnowała z bycia założycielem. Aktualnie członków założycieli jest 26. Zgodnie z prawem wymaganych jest 15 osób. Pojawiła się wobec tego sugestia by były to tylko osoby z Zabrza. My nie chcieliśmy jednak nikogo pomijać. Nie wpłynęła na to nawet świadomość tego, że jeśli będzie trzeba pilnie wprowadzać zmiany w statucie, to będziemy musieli wszystkich członków zebrać ponownie w jednym miejscu. Nawet mając na uwadze ten fakt nie wprowadziliśmy jakichkolwiek ograniczeń. To Stowarzyszenie od samego początku jest otwarte dla wszystkich!” – prezes Socios Górnik w wywiadzie dla Roosevelta81.pl, który cały możecie znaleźć tutaj.

Sylwetki członków Zarządu Socios Górnik.
Prezes Zarządu: Marek Krupa 39 lat – Inżynier ochrony środowiska.
„…tęsknię do lat świetności Górnika. Marzę o powrocie Górnika na należne mu miejsce w naszym futbolu. Chciałbym normalności i przewidywalności w moim ukochanym klubie, do której aktualnie sporo mu brakuje”.
Marek_Krupa
Wiceprezes Zarządu: Remigiusz Stębalski 36 lat – Kierownik Salonu Firmowego w firmie produkującej stolarkę otworową.
„Socios powstało po to, żeby Górnik Zabrze był znowu kojarzony z walką o najwyższe cele.  Obiecuję sobie, że powstanie Socios pomoże w przyciągnięciu do klubu ludzi zamożnych, z pomocą których wszyscy razem udowodnimy, że nie ma od nas lepszych”.remekstembalski

Członek Zarządu: Michał Glijer 37 ltat – Przedsiębiorca, właściciel agencji eventowej, podróżnik.
„Najważniejsze dla mnie jest to, że wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku, na ten sam szczyt, na którym Górnik powinien być przez cały czas”.michalgijer

Sekretarz, Członek Zarządu: Tadeusz Bożek 51lat – Emeryt górniczy
„Wierzę, że dzięki zaangażowaniu tysięcy kibiców Górnika rozsianych po całej Polsce i poza jej granicami wrócą czasy, że nazwa Górnik Zabrze będzie znaczyła tyle na piłkarskiej mapie Polski i Europy ile znaczyła w latach, kiedy Górnik seryjnie sięgał po kolejne tytuły Mistrza Polski i odnosił sukcesy w europejskich pucharach”.tadekbozek

Rzecznik prasowy: Grzegorz Pacuła 30lat – Właściciel agencji PR.
„Chciałbym by inicjatywa „Socios” była nowoczesnym projektem, wprowadzającym nowe standardy do polskiej piłki nożnej. Świetnie zarządzanym, o doskonałym wizerunku, wpływającym także na sam klub. Jestem przekonany, że dzięki ciężkiej pracy nas wszystkich uda nam się to osiągnąć i stworzymy organizację, która będzie obiektem zazdrości całej Polski”.GrzegorzPacuła

Znani ludzie o Socios Górnik.

Zbigniew Waśkiewicz (były Prezes Górnika)„Popieram akcję Socios. Od początku wspierałem osoby, które się w to zaangażowały. Bardzo często rozmawiamy, dlatego mogę powiedzieć, że Socios Górnik to super pomysł. Jak trzeba będzie zawszę pomogę. Dużo rozmawialiśmy na  temat pomocy klubowi. Mogłem podzielić się swoją wiedzą, którą nabyłem przez wszystkie lata. Długo pracuję już  w różnych stowarzyszeniach, organizacjach użytku publicznego. Opowiadałem o swoich przemyśleniach na ten temat. Trzeba pochwalić tych ludzi, bo świetnie to wszystko wygląda. Mam nadzieję, że te zaangażowanie, które jest widocznie nie zniknie, za tydzień, miesiąc czy rok. Przyznam, że obawiałem się też trochę właśnie o tą chęć. Często bywa tak, że przy takich ruchach entuzjazm bardzo szybko wygasa. Mam nadzieję, że w Socios tej motywacji nigdy nie zabraknie.”waskiewicz5_konferencja_1314

Grzegorz Mielcarski (były piłkarz Górnika, ekspert Canal+)„Nie wiem, czy w Polsce uda się to zrobić z prawnego punktu widzenia i wejść do zarządu klubu. Starsze pokolenia ludzi w Polsce przychodziły na mecze, wy robicie taką akcję, którą pokazujecie, że chcecie być absolutnie w pełni odpowiedzialni za ten klub. Życzę wam żeby to doszło do skutku i wszystko się udało. Za granicą jednak Socios mają wpływ na wybór prezesa klubu, a nie wiem czy w Polsce będzie to możliwe? Choć grałem w Górniku niecały rok, to jestem bardzo emocjonalnie związany z tym klubem. Obok takich inicjatyw nie można przechodzić obojętnie. Lubię obserwować sytuacje, w których ikony klubu są blisko zespołu. W Zabrzu jest nią Pan Stanisław Oslizło, w Legii Lucjan Brychczy. Zresztą przed meczem Górnik – Wisła byłem na grobie Pana Niesyto, który czasami wnosił w moje życie, jako człowieka, więcej niż niejeden trener czy kolega. Tak się buduje legendy. O takich ludziach nie wolno zapominać wam, którzy jesteście blisko tego klubu. W Hiszpanii czy Portugalii co pół roku odbywają się takie spotkania, na których Socios podnoszą żółte (głos za) lub czerwone kartki (głos przeciw) i decydują o ważnych sprawach dotyczących klubu, jego rozbudowie, składzie zarządu. Bycie Socios w formie, jaka powstanie w Zabrzu to duża siła. Jeżeli to przejdzie, to bardzo kibicuje tej inicjatywie. Pamiętam, że dawno temu w Portugalii wpłacało się do klubu około 100 dolarów, a po 15-stu latach można było wybierać sobie miejsce na stadionie, jeśli ktoś regularnie płacił składki przez cały ten czas. Rodzice nawet rejestrowali w klubie nowo narodzone dzieci, którym opłacali składki. Po paru latach pokazywali im zdjęcia, że akurat ten numer karty Socios należy od urodzenia tylko dla nich, a dzieci po tych 15-tu latach mogli wybierać miejsce na stadionie, które będzie przypisane tylko im.”

Andrzej Iwan (były piłkarz Górnika): – „Dobrze, że kibice chcą pomóc klubowi w trudnej sytuacji. Niestety nie stać nas na tak wielką pomoc finansową jaka ma miejsce w lidze hiszpańskiej czy włoskiej, ale liczy się każdy grosz. Oby członków Socios było jak najwięcej.”

Mariusz Magiera: – „Założycieli czeka wiele pracy, żeby wszystko było dobrze zorganizowane. Jeżeli każdy wywiąże się ze swoich obowiązków, to będziemy mieć naprawdę ciekawą inicjatywę.”

Mateusz Zachara (były piłkarz Górnika, obecnie grający w chińskim Henan Jianye): – „Super inicjatywa kibiców! Każdy wie, w jakiej sytuacji jest Górnik, a im więcej takich ludzi, którym leży dobro klubu na sercu, tym lepiej.”

Łukasz Madej: – „Górnik jest klubem, który ma kibiców rozsianych po całym świecie, jest wielką marką. Na polskie warunki Socios to coś nowego, zobaczymy jak się to przyjmie. Mam jednak nadzieję, że będzie to jeden ze składników wyjścia Górnika na prostą”

Adam Danch: – „Jeśli są ludzie, którzy chcą pomóc Górnikowi, to trzeba z tego korzystać. Jesteśmy w ciężkiej sytuacji, ale wierzę, że z miesiąca na miesiąc w Górniku będzie coraz lepiej .”

Akcje zbierania podpisów na całym Śląsku.

socios_zapisyStowarzyszenie Socios Górnik nie czeka biernie na kibiców Górnika Zabrze, lecz… samo wychodzi im naprzeciw! W ostatnich tygodniach jego przedstawiciele odwiedzili wiele śląskich miast tylko w jednym celu: by spotkać się z fanami, porozmawiać i zachęcić do wstępowania w szeregi Socios! Górnik Zabrze nieprzypadkowo nazywany jest drużyną śląskich miast. Jego kibice rozsiani są po całym Śląsku – od Pyskowic po Mysłowice oraz od Żor po Tarnowskie Góry. Do nich wszystkich stara się dotrzeć Socios Górnik. „Dotychczas, w głównej mierze skupialiśmy się na prezentowaniu wartości i celi Stowarzyszenia za pośrednictwem internetu i mediów. Jednak, jak pokazały nasze ostatnie doświadczenia, nic nie zastąpi osobistych spotkań z kibicami. Dotychczas zorganizowaliśmy je w Zabrzu, Rudzie Śląskiej i w Gliwicach-Sośnicy. Te spotkania pokazały, jak kluczową rolę odgrywają one dla rozwoju całej inicjatywy. W trakcie ich trwania zebraliśmy 170 deklaracji członkowskich. Dodatkowo, pojawiło się tam wiele osób, mających pytania odnośnie działalności Socios. Wszystko to sprawiło, iż postanowiliśmy podobne spotkania organizować częściej. W każdy kolejny weekend, będziemy odwiedzać przynajmniej jedno śląskie miasto.”  – mówił jeszcze w styczniu Grzegorz Pacuła. Teraz już wiemy, że akcja ciągle trwa i Sociosi mają zaplanowane wizyty w śląskich miastach do końca kwietnia.

Na co mogą liczyć wstępujący do Socios Górnik.

składki-uproszczone

Podpisanie umowy z STS.

Socios i STS
Pierwszy duży sponsor zaczął swoją współpracę 3 marca, gdy nastąpiło uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Socios Górnika a firmą bukmacherską STS w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Od tego dnia, można również składać deklaracje we wszystkich punktach STS na Śląsku, Opolszczyźnie, Małopolsce, Mazowszu i w Wielkopolsce. W następnych tygodniach uruchamiane będą zapisy w kolejnych województwach. Do 24 marca deklaracje będzie można złożyć w każdym z 400 punktów STS w całym kraju. „W punktach będą przygotowane druki, a cały personel będzie odpowiednio przeszkolony by pomóc kibicom w wypełnieniu formularza. Co ważne, za każdą złożoną deklarację w punkcie przyjmowania zakładów, stowarzyszenie będzie otrzymywało dodatkowe wsparcie, jeśli kibic będzie posiadał lub założy także konto w STS. W miastach, które słyną z dopingu dla trójkolorowych będą dodatkowo rozmieszczone materiały promocyjne, zachęcające do wstąpienia w szeregi Socios” – mówi Mateusz Juroszek, prezes STS. Całą relację z podpisania umowy możecie znaleźć tutaj.juroszek_sts_1415

Torcida Germany również z Socios Górnik.

„Torcida Germany to FC, który trochę różni się od znanych nam stereotypów. Nasz fanclub zrzesza kibiców Górnika rozsianych po całych Niemczech. Aktualna liczba członków waha się w granicach 40 osób. Mieszkamy we wszystkich zakątkach Niemiec: od południa ( Lindau, Monachium, Ingolstadt, Frankfurt) poprzez centralne Niemcy (Bochum , Dortmund, Leverkusen, Kolonia, Hagen), aż po samą północ (Brema, Hannover, Hamburg). Jedno, co łączy nas, bez względu na odległość i przeciwności losu, to bezwarunkowe oddanie naszemu klubowi z którym od bajtla jesteśmy związani. Górnik Zabrze to spora część życia każdego z nas. Dlaczego zostaliśmy członkiem wspierającym? Większość osób należących do Torcidy Germany zdecydowanie była za tym posunięciem. Dobro naszego klubu i troska o jego losy jest bardzo ważnym aspektem, który przyczynił się do podjęcia tej decyzji. Wierzymy, że Socios uda się zmobilizować ogromną rzeszę kibiców Górnika i tym samym pomóc klubowi który jak każdy z nas wie boryka się z ogromnymi problemami. Jednym słowem: uważamy to za nasz kibicowski obowiązek”

Kibice o Socios Górnik.

Postanowiliśmy również zapytać kibiców naszego klubu, co sądzą o Socios i zadaliśmy im kilka pytań. Wybrane odpowiedzi możecie znaleźć poniżej. Można wyciągnąć po takich odpowiedziach kilka wniosków, ale to już każdy sobie sam odczyta. Wypowiadają się kibice nie tylko ze Śląska, ale również ci przebywający na obczyźnie.

Imię: Michał
Miejscowość: Ruda Śląska
Wiek: 34
Co sądzisz o inicjatywie Socios Górnik?
– Ciekawa i nowatorska inicjatywa, kierowana przez bardzo pomysłowych ludzi.
Co Cię przekonało do Socios Górnik?
– Przekonała mnie trudna sytuacja klubu, chęć ratowania i bycia częścią tego klubu oraz jego historii.
Jakie masz oczekiwania wobec Socios?
– Chcę by działało dobrze jak działa, żeby rozwijało się w co najmniej takim tempie jak teraz i żeby jednoczyło kibiców Górnika.

Imię: Adam
Miejscowość: Remscheid (Niemcy)
Wiek: 32
Co sądzisz o inicjatywie Socios Górnik?
– Jestem bardzo pozytywnie na to nastawiony.
Czy planujesz się zapisać, jeśli tak to kiedy, jeśli nie to dlaczego?
– Planuję się zapisać w najbliższym czasie.
Co by Cię skłoniło do zapisania się?
– Kocham Górnik i to wystarczy.

Imię: G
Miejscowość: Katowice
Wiek: 33
Co sądzisz o inicjatywie Socios Górnik?
– Nie mam wyrobionego zdania
Czy planujesz się zapisać, jeśli tak to kiedy, jeśli nie to dlaczego?
– Nie planuję. Uważam, że w najbliższych latach inicjatywa ta nie podwyższy poziomu piłkarskiego ligi i kultury kibicowskiej.
Co by Cię skłoniło do zapisania się?
– Zmiana na lepsze wyżej wymienionych.

Imię: Artur
Miejscowość: Ruda Śląska
Co sądzisz o inicjatywie Socios Górnik?
– Super inicjatywa
Czy planujesz się zapisać, jeśli tak to kiedy, jeśli nie to dlaczego?
– Oczywiście planuję się zapisać. Kiedy? Kiedy powstanie stadion…
Co Cię skłoniło, że chcesz  zapisać się do Socios?
– Pomoc klubowi jak wszystko będzie miało ręce i nogi. Tylko dopóki przyszłość klubu nie jest pewna przez budowę stadionu, nie wchodzę w temat. Nie zamierzam też pomagać darmozjadom z zarządu.

Imię: Marcin
Miejscowość: Tullow (Irlandia)
Wiek: 33
Co sądzisz o inicjatywie Socios Górnik?
– Bardzo dobra inicjatywa osób, którym nie jest obojętny los naszego Górnika.
Czy planujesz się zapisać, jeśli tak to kiedy, jeśli nie to dlaczego?
– Planuję, formularz zgłoszeniowy wypisany i czeka na wysłanie. Miałem się zapisać w styczniu jak byłem w Polsce, ale przyleciałem na 2 dni i nie dałem rady. W najbliższym czasie wysyłam zgłoszenie ze zdjęciem.

Imię:
Krzysztof
Miejscowość: Ruda Śląska
Co sądzisz o inicjatywie Socios Górnik?
– Bardzo dobry pomysł, potrzeba ratowania klubu, a w przyszłości wspomaganie finansowe i nie tylko mam nadzieje.
Co Cię przekonało do Socios Górnik?
– Najchętniej bym napisał GÓRNIK GÓRNIK GÓRNIK, ale może… stowarzyszenie stworzone na przepisach prawa, rzetelne informacje na temat SOCIOS i chęć bycia częścią tego przedsięwzięcia
Jakie masz oczekiwania wobec Socios?
– Systematyczne rozwijanie stowarzyszenia tzn. powiększanie liczby członków, szukanie partnerów i wzorowa współpraca z klubem.

Imię: Krzysztof
Miejscowość: Zabrze
Wiek: 50
Co sądzisz o inicjatywie Socios Górnik?
– Jest to dobra inicjatywa kibiców, jeśli ma ona pomóc klubowi. Oby wszystkie środki pieniężne trafiły na ten konkretny cel, bo wielu ludzi podchodzi dość sceptycznie do tego typu pomysłów. Na razie jest wielu obserwatorów.
Czy planujesz się zapisać, jeśli tak to kiedy, jeśli nie to dlaczego?
– Jak wyżej wspomniałem, póki co jestem kibicem obserwatorem.
Co by Cię skłoniło do zapisania się?
– Przede wszystkim priorytetem jest dokończenie budowy stadionu i zobaczymy jaki będzie klimat.

Imię: Tomek
Miejscowość: Ruda Śląska
Wiek: 33
Co sądzisz o inicjatywie Socios Górnik?
– Bardzo dobry pomysł. Oby były korzyści do klubu, a nie chęć na tym zarobku. Zobaczymy jak to dalej będzie wyglądać.
Czy planujesz się zapisać, jeśli tak to kiedy, jeśli nie to dlaczego?
– Planuję. Myślę, że nastąpi to już niedługo
Co Cię skłania do zapisania się?
– Pomoc klubowi.

Imię: Grzegorz
Miejscowość: Rybnik
Co Cię przekonało do Socios Górnik?
– Urzędnicy, którzy rządzą klubem…
Jakie masz oczekiwania wobec Socios?
– Że przejmie władzę w klubie i Górnik wreszcie będzie zarządzany na normalnym poziomie.

Imię: Robert
Miejscowość: Ruda Śląska
Wiek: 34
Co sądzisz o inicjatywie Socios Górnik?
– Rewelacyjny pomysł! Każda pomoc finansowa dla klubu jest wskazana. Dobrze, że członek Sociosów jako przedstawiciel kibiców, będzie zasiadał w Radzie Nadzorczej Górnika.
Czy planujesz się zapisać, jeśli tak to kiedy, jeśli nie to dlaczego?
– Zamierzam zapisać się w szeregi Socios, ale jeszcze nie wiem kiedy. Chciałbym też zobaczyć jak będzie rozwijać się współpraca między klubem a Stowarzyszeniem.
Co by Cię skłoniło do zapisania się?
– Jako członek Socios chciałbym mieć zniżki na bilety, karnety, gadżety klubowe.


Socios Górnik – Razem dla Górnika

Inicjatywa nabiera rozmachu i Stowarzyszenie jest już najliczniejszą organizacją zrzeszającą kibiców klubu sportowego. Nieoficjalnie w piątek 13 marca liczba członków wynosiła 948 osób. Jak widać, przez pierwsze 100 dni działalności Socios Górnik jest blisko przekroczenia magicznej granicy tysiąca członków. Trzeba więc wszystkich głośno informować o tej wspaniałej inicjatywie i się zapisywać. Do tej pory na konto wpłynęło ponad 65 tyś. złotych. Coraz więcej firm wspiera Socios i wkrótce będą dołączać kolejne. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej pierwszej „setki” – cieszy się Marek Krupa, prezes stowarzyszenia. – Teraz dla nas kluczem jest podpisanie umowy z klubem. Jestem przekonany, że dojdzie do tego w najbliższych dniach – dodaje.

Warto podkreślić, że to dopiero początek drogi Socios, a zebrana kwota jest już całkiem spora. Wystarczy sobie wyobrazić, jak ogromny potencjał ma cała inicjatywa, kiedy wszyscy kibice będą zjednoczeni wraz z klubem! Nie zwlekaj zapisz się do Socios już teraz!

Źródło: Roosevelta81.pl
Foto: Roosevelta81.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments