Lechia – Górnik: Zabrzanie minimalnie polegli w Gdańsku

Milo  -  21 marca 2015 22:22
0
1048

Kosznik_Górnik_Lechia1415

Górnik Zabrze przegrał z Lechią Gdańsk 0:1. Gola na wagę kompletu punktów dla gospodarzy strzelił Colak.

W wyjściowym składzie Górnika zaszła tylko jedna zmiana kontuzjowanego Łuczaka zastąpił Jeż. Spotkanie w Gdańsku toczyło się w zimowych warunkach, a scenerię uzupełniał padający śnieg z deszczem.

Gospodarze już od początku spotkania narzucili swój styl gry,  zamykając zabrzan na własnej połowie. Trójkolorowi bronili się ofiarnie, ale w 10′ skapitulowali. Makuszewski otrzymał piłkę i znakomicie znalazł niepilnowanego Colaka, a ten bez problemu umieścił piłkę w siatce. Strzelony przez Lechię gol jeszcze bardziej ją napędził i kilka razy kotłowało się pod bramką zabrzan. Górnicy nie mieli pomysłu na świetnie dysponowanych gospodarzy, a akcje „Trójkolorowych”  były szybko przerywane. W 28′  Wawrzyniak dośrodkowywał na bramkę Górnika, a wyszedł z tego „centrostrzał” na nasze szczęście obronił Stenibors. Chwilę później Augustyn nie trafił w piłkę i w sytuacji sam na sam ze Steinborsem znalazł się Colak, jednak lepszy okazał się Łotysz. W 37′ spotkania zabrzanie oddali pierwszy celny strzał na bramkę Lechii, ale pewnie obronił Bąk. Lechia przed przerwą mogła podwyższyć wynik spotkania po dośrodkowaniu Mili z rzutu wolnego tuż obok bramki główkował Janicki. Gdańszczanie w pierwszej połowie zdecydowanie zdominowali zabrzan.

Na drugą połowę Górnicy wyszli w innym ustawieniu. Trenerzy zdecydowali się postawić na grę czterema obrońcami. Akcje ofensywne zaczęły się zazębiać, a defensywa wyglądała solidniej. Lechia w drugiej połowie nie grała już tak agresywnie, a to przekładało się na szanse. W 65′ doskonałą sytuację miał Kosznik, ale wolej w jego wykonaniu był nieudany, piłka spadła pod nogi Szeweluchina, a ten dość nieporadnie uderzył obok bramki. Gra długimi fazami toczyła się w środkowej strefie boiska, a żadna z drużyn nie potrafiła skonstruować składnej akcji. W drugiej połowie zabrzanie zaprezentowali się już lepiej, a Lechia zadowolona była z prowadzenia. W doliczonym czasie gry Lechia mogła postawić kropkę nad „i” Makuszewski znalazł się w doskonałej sytuacji, jednak fatalnie przestrzelił. Górnik oprócz punktów stracił również dwóch kluczowych zawodników. W Wielkich Derbach Śląska będą pauzować Adam Danch i Erik Grendel, gdyż obaj obejrzeli po czwartej żółtej kartce w sezonie. Peleton dogonił już zabrzan i na własne życzenie zapowiada się ostra walka o czołową „ósemkę”.  Lechia po tym spotkaniu wyprzedziła Górnika w tabeli.

Lechia Gdańsk – Górnik Zabrze 1:0 (1:0)

1:0 – Colak, 10′

Lechia: Bąk – Wojtkowiak, Janicki, Gerson, Wawrzyniak – Makuszewski, Borysiuk, Vranjes, Mila (90′ Wiśniewski), Nazario (69′ Freisenbichler) – Colak (58′ Grzelczak).
Trener: Jerzy Brzęczek

Górnik: Steinbors – Szeweluchin, Augustyn, Magiera – Gergel, Danch, Grendel (65′ Sadzawicki), Kosznik – Jeż (81′ Kurzawa), Madej – Iwan (61′ Skrzypczak).
Trener: Józef Dankowski

Żółte kartki:  Janicki, Borysiuk – Kosznik, Augustyn, Grendel, Danch
Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz)