Lechia – Górnik kibicowsko: Dobra liczba Torcidy w zimowej aurze Pomorza!

g.rajda  -  25 marca 2015 15:28
0
1983

Torcida_Lechia1415w

Do Gdańska udaliśmy się pociągiem specjalnym, a ostatecznie na sektorze gości zasiadło ponad 752 kibiców, wspierały nas także zgody: 87 kibiców z GKS-u Katowice i 6 z Wisłoki Dębica. Tak dobrej liczby w Gdańsku nie zaliczyliśmy chyba nigdy.

Z Zabrza wyjechaliśmy przed godziną 10 rano, sporo osób dziwiło się tak późną godziną odjazdu, bowiem na dojazd do Gdańska mieliśmy mniej więcej 9 godzin. Pociąg jechał jednak prosto do celu, na trasie zatrzymując się tylko 3 razy (raz przez zaciągnięty hamulec ręczny) i faktycznie pod stadionem Lechii zameldowaliśmy się około godziny 19. Po wyjściu z pociągu przywitała nas zimowa aura – padał śnieg z deszczem, wiał mocny wiatr, sporo osób na taka pogodę nie było po prostu przygotowanych. Wejście na stadion odbywało się sprawnie, wszyscy znaleźli się na trybunach jeszcze przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

Torcida2_Lechia1415w

Na samym stadionie aura również nas nie rozpieszczała, dopiero w drugiej połowie opady ustały, ciągle jednak wiało, nie przeszkadzało to jednak kibicom Górnika w głośnym i fanatycznym dopingu. Niestety na stadion nie wpuszczone zostało nagłośnienie, ochrona bała się bowiem rzekomo wnoszonych w głośnikach rac… Na sektorze gości zajęliśmy oczywiście dolną część trybuny, na płotach tego dnia zawisły flagi: „Szacunek się należy”, „Ultras”, „Będziemy z Tobą aż do śmierci”, „Ekipa szyderczy palec”, „Supporters”, „Górnik”, „Torcida Crew”, „XXX Torcida”, „Sektor 13”, „1948”, „99”, „Sekcja Knurów”, „Torcida Gliwice” oraz dwie naszych przyjaciół z Katowic: „GKS Katowice ” i „Ultras GieKSa”. Pojawił się również transparent ”Hvala Brate” skierowany do Torcidy Split z podziękowaniami za gościnę przy okazji meczu Hajduk – Dynamo, na który zostali zaproszeni kibice Górnika. Innym wywieszonym transparentem było płótno z napisem ”Polo PDW” z herbami Górnika i GieKSy.

transparent_Torcida_Lechia1415

Co do gospodarzy: Na mecz przyszło ponad 12 tysięcy kibiców, co z naszej perspektywy można uznać za wynik poniżej ich możliwości. Dobrze wypełnili i oflagowali oni młyn, kilka razy mieli naprawdę konkretne zrywy. W drugiej połowie wywiesili oni do góry nogami flagę „Forza Górnik”. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że skrojona została ona dokładnie 25 maja 1996 roku przed meczem Olimpia/Lechia Gdańsk – Górnik Zabrze, tak więc od tego czasu minęło niemal 19 lat, a flaga wywieszana była już kilkukrotnie. każda strata barw jest zawsze bardzo bolesna dla kibica. Nie mniej jednak po tylu latach to na trybunach w większości znajduje się już inne pokolenie kibiców, których ta strata w żaden sposób nie dotyczy. Chyba nie wypada tak poważnej ekipie jaką jest niewątpliwie Lechia szczycić się skrojoną flagą w nieskończoność. Ta zdobycz została już przecież zapisana w kartach ich kibicowskiej historii.

Kibice_Lechia_Gornik1415

Po meczu, niestety przegranym nie byliśmy na szczęście zmuszeni do zbyt długiego czekania. Po 20 minutach od ostatniego gwizdka arbitra otwarta została pierwsza brama, a następnie kolejne, a ostatnia otwierająca drogę na stacje kolejową otwarta została po godzinie 23 i nim wszyscy załadowali się do pociągu było już przed 24. Droga powrotna przebiegła sprawnie, w pewnym momencie podróży przez pociąg przeszli „kolędnicy”, którzy głosząc Słowo Boże umilili wszystkim życie 🙂 – „Bóg miłosierny daje odkupienie”. W Zabrzu zameldowaliśmy się około 7:30, zmęczeni, ale zadowoleni z kolejnego udanego wyjazdu.

Warto wspomnieć, że tego dnia swoje 30-lecie świętowała ekipa Starej Gwardii. Licznie stawili się oni na tym wyjeździe, niektórzy na szlak wrócili po wielu latach przerwy, a większość miała na sobie okolicznościowe koszulki. Pozostali, młodsi kibice kilkukrotnie odśpiewali starszym kolegom „Sto lat”, z naszej strony także życzymy im wszystkiego najlepszego!