Jak to jest zrobione cz. 48 „Uszczelnienia przerw dylatacyjnych”

kamres  -  26 sierpnia 2013 07:22
0
1409

jak_to_jest_zrobione_232

Idziemy dalej i zajmiemy się teraz dylatacjami na obiekcie. We wcześniejszych artykułach była już o tym mowa, lecz teraz przedstawimy kolejną porcję informacji.

Przerwy dylatacyjne rozłożone są równomiernie na całym stadionie. Są one niezbędne w tego typu konstrukcjach i służą, aby przenosić obciążenia, naprężenia w obiekcie. Tym bardziej na Śląsku, w obszarach gdzie obecne są stare chodniki po eksploatacji górniczej, ziemia może nieco się poruszać. Problem ten jednak nie dotyczy naszego stadionu.

W I etapie budowy cały stadion możemy podzielić na 9 osobnych części, oddzielonych od siebie przerwami dylatacyjnymi. To tak jakby przeciąć obiekt od poziomu +4 do -1. Poniżej przedstawiamy gdzie znajdują się owe łącznia obiektu, zaznaczyliśmy je grubą przerywaną linią.

 jak_to_jest_zrobione_233

Opiszmy więc jak wygląda przekrój takiej przerwy dylatacyjnej. Najczęściej występuje taka sytuacja jak na pierwszym zdjęciu w artykule. Zauważamy w konstrukcji specjalna bruzdę, która może być wypełniona np. styropianem czy kitem. Do tej przerwy montuje się również podkładki o których już kiedyś wspominaliśmy. Całość może być przykryta taśmą uszczelniającą, aby do środka nie dostała się woda. Przerwy dylatacyjne stropu czy podłogi wyglądają nico inaczej niż ta przedstawiona na zdjęciu lecz spełniają ta sama funkcję.

Dylatacja trybun

Przedstawimy jeszcze jeden rodzaj przerwy dylatacyjnej, która tym razem znajduje się pomiędzy stopnicami trybun, dokładnie w tych miejscach przedstawionych na rzucie poziomu+4.

Na powyższym zdjęciu widoczni są pracownicy zakładający uszczelnienie na dylatację w stopnicach. Powyżej nich widoczna przerwa pomiędzy elementami trybun, natomiast poniżej pracowników, gotowe uszczelnienie.

Najpierw należy wywiercić otwory w stopnicach, następnie nałożyć gumową izolację i wszystko przykręcić śrubami ze specjalnymi podkładkami.

Uszczelnienie gotowe. Zwróćcie uwagę na śruby podtrzymujące podkładki. Te po prawej stronie są wkręcone w specjalne poziome otwory, przez co cała konstrukcja może się poruszać.

CDN.

źródło: Roosevelta81.pl/projekt stadionu
foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments